terminid 10.12.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Varem räägiti mittepsühhootiliste psüühikahäirete puhul neuroosist või neurasteeniast (vähemalt mulle kui mittemeedikule on nii kõrvu jäänud), nüüd aga muud polegi kui depressioon ja paanikahäire. Mismoodi on need terminid omavahel seotud ning kas depressioon ja paanikahäire on suhteliselt uued nähtused?
Tänan.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Depressioon e. kurvameelsus on niisama vana kui Inimkond ja selle algaegadest ka teada. Erinevad "sisemehhanismid" e olemused on aegade kulgedes loomulikult muutunud ja seetõttu ka ravivõtted. Paanikahäired "varjusid" varem teiste hingeseisundite sisse ja iseseisvalt on nad küll nii diagnostiliselt kui ravi aspektist praktiliselt viimase RHK (Rahvusvaheline Haiguste Klassifikaator) poolt laiemat kõlapinda leidnud.
Depressivsed seisundid võivad "suhteliselt" iseseisva haigusena esineda, aga igal juhul depressiivne seisund mõjutab kogu organismi tegevust, ka sotsiaalset tegevust. Muude häirete esinemisel (ka paanikahäirete) võivad depressiivsed seisundid kaasneda, võivad ka mitte.
Aga nüüd jätke need teoreetilised teemad veidi tahaplaanile ning alustage
Jõululaulukeste laulmisega. Laul kosutab hinge!
Kõike head Teile,
Jüri O.-M: Ennet