8-aastase lapse käitumine 09.05.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Lapsel on madal enesehinnang, ta on kergesti teiste poolt mõjutatav ja ei pea kokkulepetest kinni. Ta ei kannata välja ühtegi ebaõnnestumist, samuti on ta üsna sageli masendunud ja kontakti temaga on tihti raske saavutada. Laps on kogu aeg pinges, ei suuda keskenduda. Täitsa kahju lapsest.

Hakkasin ise psühholoogi juures käima, et ennekõike iseennast parandada ja kodune elu rahumeelsemaks muuta, ka laps hakkab õige pea minuga kaasas käima. Teie käest tahaks teada, kas lastele määratakse toetavaks raviks antidepressante? Ise arvan, et võib-olla oleks need veidi abiks sellele, mida me praegu teeme - üritame muuta oma käitumist ja parandada suhteid. Kui, siis kes ja mis näidustusel neid ravimeid lastele määrab? Ega neist sõltuvust ei teki? Meie kohaliku lastepsühhiaatri juurde on nii pikk järjekord, kas perearstil on õigus taolisi ravimeid välja kirjutada? Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

dr Kadri Toomla

Psühhiaater

SA TÜK Psühhiaatriakliiniku lasteosakond, Praktilise Psühholoogia Erakool ja Nõustamise Keskus SENSUS

Lastele võib täiesti julgelt antidepressante kirjutada, seda nii perearst, psühhiaater kui ka mõne teise eriala tohter, kes on end psühhiaatriaprobleemidega kursis hoidnud. Sõltuvuseoht võib olla rahusteid kasutades, mitte aga antidepressantide puhul. Antidepressantide valik on üsna suur ja neist õige valimine on psühhiaatril mõnevõrra kergem kui perearstil. Kevaditi on ilmselt kogu Eestis see probleem, et lastepsühhiaatrid on ülekoormatud ja pikad järjekorrad on kooliprobleemidega laste tõttu. Kui Teil on võimalik, siis Tartus ja Tallinnas saab eravastuvõttudes üsna lühikese ajaga psühhiaatri vastuvõtule. Ennekõike aga küsige oma perearsti käest, kas tema saab aidata.

Lugupidamisega Kadri Toomla