depressiooni ravi järgselt abikaasal mäluhäired ja olek ükskõikne, eemalolev 09.04.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu abikaasa viibis Tallinna psühhoneuroloogia haigla I osk.-s kuu aega. Diagnoositi sügav depressioon, sai nii tableti- kui EIRi ravi. Pärast 5.-ndat seanssi muutus imelikuks - ei huvitunud enam koduste käekäigust, ei helistanud koju, tal ei olevat midagi öelda, isegi ei tunne midagi, on hajevil, justkui poleks kohal ajuti, Pärast viimast, 6.ndat korda tekkisid mäluhäired-ei mäleta isegi oma vanust ilma arvutamata, unustas sünnipäeva, küsimustele vastab aeglaselt, justkui juhmistunud oleks. Mõnikord lihtsalt jätab vastamata, otsekui ei kuuleks küsimust, meeldetuletamisel ärkab kui unest ja imestab, et kas temaga räägiti, küsiti midagi.
Kas sellsied kõrvaltoiemd kaasnevad EIRiga või on see AD-e ja neuroleptikumi koos või kõrvalmõju? Abikaasa võtab Alventa- Venlafaksiini (150mg hommikul), lisaks õhtul Mirtazapini (15 mg ) ja Olanzapini ( 5mg). Raviarstiga vesteldud, ent küsimusele vastust ei saanud, ravimeid ega doose ei muudetud. Päris hirmutav on näha abikaasat sellisena. Haiglasse minnes oli tal mitu aastat tõusude ja langustega kestnud depressioon ebaõnnestunud äritehingute ja makseraskuste tõttu ägenenud , lisandus ka ärevus ja suutmatus rahulikult olla, muretsemisest kaalukaotus 10 kg. Maailmataju oli aga olemas, nüüd on aga nagu omas mullis ja mälu ka poolik . Kas see nii jääbki või on see EIRi või ravimite põhjustatud?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleem mitmekihiline:
a) esiteks, see sügav depressioon, selle olemus (esmane-korduv, tekkimine äge-aeglane, kaasnevad psühhootilised häired või ei, muu tervislik ja sotsiaalne seisund...). Ainuüksi depressioon vähendab kõigil mälufunktsioone (kõigil) ja need kaovad depressiooni möödumisel teatud aja jooksul.
b) ravimid ja ravivõtted, teiseks. Siin toime jälle mitmene ehk toime ei ole lineaarne ehk sirgjooneline. Kuna saanud EIR-i ja kahte AD- ning ühte neuroleptikumi, siis toime on ju summaarne - kõik kokku. See - kõik kokku - peab olema antud pt jaoks optimaalne ja seda saab selgitada ainult ja ainult KOOSTÖÖS raviarstiga - pt räägib oma tunnetetest ja seisundist, arst jällegi objektiviseerib ja selgitab seisundi olemust pt-le. Üheskoos tehakse korrektuuri: mis ravim (ravimid) ja milline annus (annused). Need korrektuurid peavadki dünaamiliselt-ajaliselt päevakorras olema ja vajadusel neid muutma.
Üldine tervislik eluviis ikka ja alati oluline.
Koostöö raviarstiga!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet