Ärevushäire 08.09.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 23-aastane naine.

Juuni alguses Itaalia reisilt tagasi tulles, hakkas lennujaamas kohutavalt paha. Mu tervis pole mitte kunagi mulle muret tekitanud, vaevanud on pigem füüsilised vigastused( jalgpallist) mitte nt halb enesetunne või minestamine vms. Siis hakkas aga tunduma, et must pilt tuleb ette ja kõik vajub kokku. Tormasime omal jalal traumapunkti, kus pandi veeni mitu pudelit soolavett ja öeldi, et ilmselt oli tegemist dehüdreerumise ja kuumarabandusega.

Mõned nädalad võttis sellest toibuda, kuna midagi sellist polnud varem juhtunud, tekkisid paanikahood või hirm üksi liigelda.

Siis kui olukord oli enda arust stabiliseerunud, umbes kuu aega olin edukalt tööl käinud ja ülikooli asju ajanud, läksime kaaslasega poodi. Järsku aga kõndides tundus, nagu kõnniksin vati sees ja põrand vajub. Istusin pingile maha, jõin vett ja lõpetasime oma šopingud. Lootsin, et see nähtus läheb ööga üle. Järgmine päev oli aga sama paha olla. Terve juuli alguse ajasid mind õhuvaesed ruumid ja formaalsed üritused närvi, paha hakkas olla ja istusin. Kuna seni arvati ikka, et juuni algul oli tegu mineraalide puudumisega veres, siis kandsin endaga igal pool kaasas mineraalvett.
Kuna aga see vati või mulli sees elamise tunne oli uus, lasin igaks juhuks verest analüüsid teha ja ka pea käis kompuutris. Mitte midagi ei leitud.
Augusti lõpuks oli jäänud tasakaalu häirete põhjuseks järele vaid kas kilpnäärme probleemid või borrelioos, mõlemad testid tulid vastu negatiivsed. Käisin ka kiropraktiku juures, et ka muud variandid välistada.
Praegu on seis selline, et osteselt kõndimine või jalutamine närvi ei aja, sest tean, et mu keha on nüüd igasugu analüüse läbinud ja kõik peaks üldpildis korras olema. Aga kõrvade tagant surub ja vahel hakkab kuskil üritusel nii paha, et eelistan vaikselt kuskil nurgas istuda.
Kõik see päädis sellega, et perearst kirjutas välja antidepressandid (ostsin välja Elicea) ja kogu diagnoos on, et ärevushäired. Siit ka küsimused:
1) Kui mul ongi siis ärevushäired ja see kõrvade surumise tunne on ka mu enda leiutis, kas antidepressantide ravi ei saa kuidagi vältida? Minna kuhugi teraapiasse vms? Mulle tundub kogu see mõte nendest ravimitest ausalt öeldes rohkem stressi tekitav, kui hapu olukord ise. Mõte, et pean sööma mingeid sõltuvusttekitavaid aineid pool aastat, mida niigi pool maailma heaolu ühiskonnast üle tarbib.
2) Lugesin seda pakendi infolehte ja ka infot ärevushäirete kohta. Tundus, et need tekivad inimestele, kes kannatavad tõsise stressi all. Minu mure on antud olukorras vaid tervis ja need n-ö stressialged on pigem pärast selle jama algust hakanud, kui ei saa arsti vastuvõttude või halva enesetunde tõttu tööle minna, siis see tekitab stressi. Ehk siis stress on nüüdseks võib- olla tõesti kohal, aga sai ta minu jaoks alguse nendest hädadest (selline ringi efekt).
3) Kas on mõtet näiteks igaks juhuks veel kõrva-,nina-, kurguarsti vastuvõtt broneerida, et teha ikka selgeks, kas see kõrvade surumine on minu väljamõeldis või äkki on kuskil midagi viga( visuaalsel vaatlusel on kõrv arstide arust puhas olnud)? Riiklikud järjekorrad on kuudepikkused, ja kui ma perearstilt küsisin, et ehk ta teab mõnda head eraarsti, siis ta ütles, et sellega ei põle ja kirjutas need antidepressandid välja.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Dehüdratatsioon ja mineraalide vaegus võis olla ja ilmselt oligi "päästikuks" ärevushäire tekkel. Mineraalvee käepärasus ja selle lonks-haaval võtmine on kasuks. Iga neelamine rahustab keha ja psüühikat ja organism saab ka vedelikku ning mineraale - Borjomi on hea, seal ka mineraale piisavalt.
2) Ärevushäire korral on nii et
a) pingeid tekib suuremal määral,
b) konkreetse organismi pingetaluvus on veidi langenud,
c) pingete maandamiseks tuleb seega uusi vahendeid kasutusele võtta (arstirohi, harjutused, kehalineaktiivsus/puhkerežiim, relaks-harjutused jne).
3) AD ei tekita sõltuvust ja on üheks abimeheks probleemi lahendamisel. Üheks ja teatud olukordadel ka algetapil oluliseks. Paljud jäävadki ainult antidepressandi abile peatuma ja muid agenseid ei kasuta - see viga.
4) Tark kasutab kõiki käepäraseid vahendeid ja teatud etapil ka AD-d. Arstirohu ja harjutuste vahekorda selgitab minu raviprintsiip - ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" vt. varasematest.
5) kõrvatohtri jt eriarstide vajadus - selgub hiljem, suure tõenäosusega on siin psüühiline komponent esiplaanil. Aeg annab selgitust.
6) Päevik. Iga tera tervise tugevdamise varasalve on oluline. Psühhiaatrias ei ole suur/väike mõõtkava, tähtis on, et tervisetera satuks õigele (tervise) kaalukausile.
(Prügikene silmas ei pea suur olema - v.paha olla. Sellest saame aru. Muudame märki ja Positiivse agensi puhul ei pea see ju ka suur olema, peaasi, et õigele kaalukausile.
Rõõmsameelset tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet
Kula organismi sisehäält ja see annab v.häid soovitusi.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Generaliseerunud ärevushäire

Tere, kas selline asi on võimalik, et ärevushäire ja depressioon muudab keha tunnetust? Ehk siis kehas on selline imelik tunne, nagu käed ja jalad oleks kerged ja kõhus ka imelik tunne. Ehk siis kehatunnetus ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Igasugused tunded on võimalikud. Põhjus-olemus on vajalik koos psühhiaatriga selgitada ja siis saab konkreetseid soovitusi anda.
Kõik tervisliku eluviisi valdkonda kuuluv on kasulik, normaalsest ...

Loe edasi

Lapsesaamine ärevushäirega inimesega

Minu küsimus puudutab seda, kas lapsesaamine ärevushäirega mehega on hullumeelne? Kui suur on võimalus, et selline asi geneetiliselt lapsele edasi kandub?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Diagnoosi paneb arst, ärevushäire diagnoosi psühhiaater. Ärevushäire on ravitav. See ei ole pärilik haigus. Kui ravi tehtud, siis on teil ju kõrval ilma ärevushäireteta elukaaslane ja siis seda küsimust ...

Loe edasi

Ärevushäire

Kas Te soovitate metatsiooni all raamatut? Ei ole enne kokku puutunud sellise asjaga, sellest ka küsimus. Kas 1 pudel õlut päevas võib tekitada ärevushäiret? Ma ei mõtle iga päev.1 aasta ei suitsetanud, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Loe varasemaid ärevushäire vastuseid.
Iga päev pudel õlut on palju, tekib harjutmus ja pudelite arv hakkab kasvama. Alprazolam on nn kiirabivahend ja seda ei soovita regulaarselt võtta. Tervislikud ...

Loe edasi

Ärevushäire

Tere! Kas peaks pöörduma psühholoogi või psühhiaatri poole?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Oleneb millises astmes e tugevuses. Kujutle ristkülikut diagonaaliga ja siis tekib kaks kolmnurka: üks on see ärevushäire kolmnurk ja kui seda on vähe, siis saab psühholoogilisest lähenemisest abi. Kui ...

Loe edasi

Mõtted

Lugesin kunagi sellest rubriigrist tajuhäirest,kuna kannatan ise ärevushäire all,siis vaatasin ka ennast peeglist ja küsisin kas see olen ikka mina kes peeglist vastu vaatab.Kas ärevushäire all kannatavad ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kõik inimesed aegajalt fantaseerivad, fantaseerivad ka ärevushäiretega inimesed. Need viimased isegi tunduvalt rohkem. Kui need fantaasiad-kujutlused segama hakkavad, siis on ikkagi tohtriabi kasulik. ...

Loe edasi

ärevushäire

Tahaksin teada kas ärevushäire võib põhjustada ka suus pakitsust? Perearst arvas, et on närvidest ja saatis psühhiaatri juurde, eelnevalt uurimata. Psühhiaater kirjutas mulle välja cipralexi 10 mg päevas, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Teoreetiliselt on see võimalik, aga ilma konkreetse uuringuta-vaatamata on raske täpsemalt midagi öelda. Hambad, seedetrakt, närvid - sellised mõtted ja järjekord.
Tervitusetega,
Jüri O.-M. ...

Loe edasi

Ärevus

Tere!
Olen keskealine naune ja palju aastaid tagasi peale lähedase inimese kaotust diagnoositi mul ärevushäire. Sain sellest pikapeale üle tänu headele arstidele ja psühholoogile. Muidu suhtlen ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Veidi AD, siis harjutused (viis rühma) ja siis need "uued prillid" e. uus hoiak.
vt. varasemaid soovitusi.
Ärevushäire on kõrvaldatav. Psühhiaater aitab.
Igast murest saab üle!
Loe edasi

alkohol ja ärevushäired


Kas alkoholil võib ärevusäirete ravil olla ka positiivne toime? Ma ei mõtle
loomulikult iga päev tarbimist.
Aitäh

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Alkohol on hea kompressi vajadusel. Väike annus alkoholi rahustab, alkohol on maitseaine, mitte kõhutäitmise (täispea tekitamise) aine. Arstiga konsulteerides ja tema soovitusel õiges koguses ja vajalikul ...

Loe edasi

Ärevushäire ravi

Olen tarvitanud Remeron 15 poolteist kuud ärevushäire raviks.Kogu selle ravi vältel on pea nagu vati sees ja esineb ka kergelt pearinglus.Kuidas on võimalik määrata kas minu selline seisund on tingitud ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Inimesi on 50 kg raskusi, 60...110 kg. Tabletike on aga 15 mg. Järeldus - leida endale sobiv annus. Teie puhul annust veidi vähendada - leida sobib annus.
Olete tubli, et harjutusi teete.
Igast ...

Loe edasi

Teraapiast?

Ärevushäirega võitlen juba 7 aastat.Teraapiat olen vähe saanud,aga mõned korrad ikkagi proovinud,siis küll ei aidanud sugugi.Kas arvate ,et võiks veel proovida??Ravimid on ka peal.Kas Rakveres on võimalik ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Ärevushäire vastu peaks ikka abi saama.
Rakveres töötab kaks psühhiaatrit.Psühhoterapeute
töötab nii Tallinnas kui ka Tartus.Konkreetset nagu ei oska
kohe soovitada.Peaksite helistama ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: