Mure ärevusega... 21.06.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on selline mure, et kardan, et mul võib olla mingitlaadi ärevushäire ja/või depressioon. Ma muretsen kõigi ja kõige pärast koguaeg, ma ei saa rahulikult magada... uinun alles kella 3-4 ajal öösel, pea on pulki täis ja mõtteid seinast-seina, kuidas ja mis kõik saab valesti minna ja positiivset on väga raske leida. Laste tõttu on äratus juba kella 8 ajal, mistõttu on väsimusaste päris korralik. Valdav enamus hommikuid on, kui ajan end voodist vastumeelselt välja, sest lapsed vajavad tegelemist, kuigi tegelikult tahaks lihtsalt teki üle pea tõmmata ja ennast maailmast eraldada... Kellegi toele ma väga loota ei saa, sest laste vanavanemad on aktiivsed ja tööinimesed - lapsi neile ma hoida anda ei saa, et end pisutki välja puhata.. Kõige selle tõttu ma ärritun kergesti, olen närviline, tunnen end tihtipeale tühise ja väärtusetuna... see kõik omakorda on probleeme tekitanud minu ja mu mehe vahel. Kardan, et minu seisund lõpuks lõhub mu perekonna... See kõik ajab mind omakorda nutma ja hetkel ma ausalt ei mäleta õhtut, millal ma jäin rahulikult magama ilma, et oleksin pisaraid valanud või poole ööni laega tõtt vahtinud.
Ma ausalt ei tea enam, kelle poole pöörduda või mida teha. Tean, et see peab lõppema ja kuidagi pean ma sellest olukorrast välja tulema, sest see on nii kurnav... Palun abi...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Töö- ja puhkerežiim korda, seega:
a) päevased tegevused selliselt, et oleks õigus ja julgus puhkehetkeiks: üksikutele kehaosadele-organitele lõõgastushetki (silmad, sundasendist õigesse asendisse ja lihaslõõgastused, hetkeid lamada-relax, Mona-Linda naeratus endale ja lastele, ümiseda - see vägev hingerahusti, minu Palve-meditatsiooni esimene samm ja seda mitmeid kordi päeva jooksul.
Puhkepäevadel jt. võimalustel ikkagi kasutada ka töökate esivanemate-lähedaste abi ja selles osas mitte häbeneda;
b) uneasjad korda: kellaajaline režiim, õhtul rahustavat teed ja apteegi vabamüügist Melatoniin (õhtul enne und sisse võtta).
2) Käia ka psühhiaatri jutule ja tohter kirjutab und soodustava toimega antidepressanti. Väike ravimikuur on kasuks.
3) Abikaasa peab ka mehise õla (ka psühholoogilise) alla panema ja kodukoormust koos teiega jagama. Üheskoos ju kergem.
4) Puhkehetketele antud aeg on kordades võidetud aeg - julgus tekitada ja kasutada puhkehetki.
5) Võtta lastega suhtlemist-elamist veidi "lahedamalt", mänguliselt (koos lastega mängida ja ka muidu nagu näitemängus, nagu laste mängus, s.o. mängulustiliselt).
6) Olete elus - ime, teil lapsed - imede ime, isegi abikaasa - jällegi ime, esivanemad - oh sa ime, saate hakkama Eestimaal ja pole veel vajadust Meretagustele maadele purjetada - ime. Näete koos perega suvist Päikest ja vihmasagaraid...on millest rõõmu tunda ja rammu ammutada.
7) Töö ja puhkus - kaksainsus, s.o. see nagu külakiige: korralikum puhkus - suurem ja rõõmsameelsem töövõime; rõõmsameelsem töö - kaunimad unenäod.
8) Näita seda vastust kindlasti abikaasale!
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet