Raskus vedelike neelamisel 21.04.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Eellugu lühidalt: 7 a tagasi avastatud müasteenia, op harknäärme eemaldamine, haigus taandus, ravimeid ei võta, 4 a tagasi algasid paanika ja ärevus. Regulaarselt käin psühholoogi juures. Probleem selles, et ei saa vedelaid asju neelata, kaks kuud tagasi läks ila kurku ja nüüd jälle, igal neelatamisel mõtlen, kas saan hakkama. Kurgus kraabib nagu miski ja paanikale omane poomistunne on samuti. Toidu neelamine on normaalne. Kas tegu stressiga või ärevusega? Siis, kui kurku läheb, ei saa nagu neelata, tahaks oksendada ja köhida. Olen väga mure ja loomulikult ka ärevil...
Tänan ette.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Toidu neelamine on normaalne. Kas tegu stressiga või ärevusega?
Tegu ärevusega. Soovitan teha kuristamise harjutust tavalise leige (toasooja) veega.Lisada juurde kujutlus nö vesilukust - kuristades va-ba-nen! neelamishäirest, iga kuristamisega läheb mul neelamisega ikka paremini ja paremini. Kuristada rahulikult, püüdes keha lihaseid (eelkõige õlad, kael) lõõgastada. Korraga 2-4-5 korda kuristamist - jälgi enesetunnet, mitte pingutada.
Aitab v.hästi.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet