närviline 14.01.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minul selline mure et lapsel on pikemat aega olnud probleem erineval moel. Algul oli mure et kõht valutab ja kui arst kirjutas rohu siis võttis seda aga ise samas koguaeg kartis et pimesool. Ta sisendab omale halbu asju ja ise kardab. Kardab arste ja surma vist. Need sümptomid siis kadusid . Möödus kuu ja nüüd kurdab et öösiti ärkab ülesse et süda paha. Nii jätkunud juba mitu korda. Olen uurinud et koolis korras ja keegi ei kiusa aga kas siis stressab õppimise pärast. Ma ei teagi kohe mida teha. Arsti juurde ka minna ei taha kardab et peab mõõka neelama. Aga kui rääkisin et käiks psüholoogi juures siis oli nõus. Mis teie arvate?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lastel on närvipinge (ka varjatud) seotud suuresti kehaliste kaebustega, ka magu ja süda paha teemad kuuluvad siia.
1) Une arvelt ei minutitki - õigel ajal magama ja piisava kesvusega uni.
2) Päeval (koolist koju tulles ja kindlasti õhtu enne und minu Palve-Meditatsiooni harjutuse esimene samm. Enesetunde järgi, aeglaselt, mõnuga, rõõmuga.
3) Mõõdukas kehaline aktiivsus - jalutamine (mitte libedal jääl) jms. - vastavalt huvidele, soovidele, võimalustele.
4) Süüa rahulikult, korralikult mäludes ja teatud režiimist kinni pidades.
5) Probleemid-mured Päevikusse, siis on nad peast väljas ja siis koos Ema/Isaga neid arutada, lahendeid leida. Kindlasti Päevikusse Postiivne pihtimine - mis hästi tehtud: Olen tubli sest..., olen väga tubli, sest... jne. Endas positiivse leidmine ja selle tunnustamine - Üli-Väga-Tähtis!
6) Psühhiaater aitab, vajadusel ikka psühhiaatri jutule, vajadusel.
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet