4 aastaseks saav poiss lapse käitumine ja suhtlemine. 16.12.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Poeg saab märtsis nelja aastaseks ja tänu lasteaiale olen tähelepanu hakanud rohkem pöörama tema käitumisele ja ka kõnele ning ka rääkimisele. Neuroloogile on aeg kinni pandud 26.märtsiks, seega veel sealset ülevaadet pole saanud aga kardan et lapsel võib siiski olla midagi sügavamat viga kui lihtsalt arengust maha jäämine. Laps on kergesti ärrituv kui millegiga hakkama iseseisvalt ei saa või keegi ei tee vastavalt tema tahtmistmööda midagi. Kõne on kahe lauseline ja ka siis lähevad kas sõnad vahetusse või vahetab tähed sõnast sootuks teistega või jätab üldse need hääldamata. Võõras inimene ei saa lapse jutust aru. Last korrigeerides õigesti sõnastama, ükskahest kas laps ärritub või lihtsalt ignoreerib seda kordamast. Laps ei saa aru suures plaanis mida temalt tahetakse või nõutakse, sest tema poolt tihti küsimustele vastuseks on jah ise aru saamatagi millele jah ütles. Elementaarsete päevasündmuste ja toimetamistega nt riidesse panek, söömine, pesemine, mängimine, tähendus õue minek ja olek jms saab laps hakkama ja saab aru. Laps röögib ja trambib kui ei saa oma tahtmist. Keeldub kodus tihti iseseisvalt söömast aga lasteaias pole sellega probleeme. Eriti muretsema pani tänane marsaga linna sõit, istekoha seinal oli kleebis infoga sõidukaardi kohta ja poeg osutas tekstile jutuga ,,mia, issi, kodu, mhmhh, sää, mhmhh,, ja kui korrigeerisin et ei, see on kiri, läks laps närviliseks ja vastas, et ,,ei, see mia, issi, tule,, jne kas see on ikka normaalne? Ma ise saaks veel aru kui oleks reaalselt inimeste näod olnud teksti juures kuskil, et siis laps nii ütleks aga seal oli puhas tekst ja numbrid. Lisaks laps tihti räägib iseenda ette üksi olles arusaamatut loba. Kas on minu mure põhjendatud või see on tema ea kohta normaalne???

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arvutisüsteemi rike, ei saanud nädalapäevad kirjadele vastata.
Rikkeid on inimkäitumise vallaski.

Pediaater e lastearst, laste-psühhiaater (töötavad koos psühholoogiga) ja siis neuroloog. Võimaluse mitmeid: hilisem-aeglasem areng, mingid käitumishäired jms Lastetohtrid annavad selgitust.

Kasuks on:
a) rahulik meel ja kannatlikkus, võtta teda sellisena ja mitte jõuga "kangutama" hakata,
b) korralik une- ja puhkerežiim (puhkus taastab jõu, ka hingejõu ja rahuliku meele),
c) kehaline aktiivsus (vabastab pingeid ja NB kehaline mälu on ka kõigi muude mälude-käitumise vundamendiks).

Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

nõu

Tere. Märtsi kuus saab poiss kolme aastaseks.
On väga suur mure. Nimelt laps täiesti niisama hakkab inimestele näkku naerma kõva häälega!
Ka kodus mängib või teeb midagi naerab nii kõva häälega! ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Lastepsühhiaatri jutule, nad töötavad koos laste-psühholoogiga - nii saate konkreetse ülevaate lapse tervisest.
Kui teiele tundub, et käitumine on parasjagu imelik, siis kindlasti lastepsühhiaatri ...

Loe edasi

Lapse aktiivsus.

Tere, alustan koheselt küsimusega,murega kui nii seda öelda. Nimet mure seisneb oma 2,5 aasta lapse käitimises. Alustan algusest. Sündis kerislilõikeka armas poiss, esimesed elukuud oli nii nagu ikka nuttu ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Igasugune kehaline aktiivsus, mängimine, jooksmine, vesi-vann (kui talle meeldib, aga juures olla), ronimine jne on kasulik.
2) Igasugune käeline tegevus: voolimine, joonistamine, klotside tõstmine ...

Loe edasi

lapse käitumine

Tere! Kas peaksin pöörduma oma 10 a pojaga psühholoogi või psühhiaatri poole, kui õpetaja annab juba aastaid märku, et lapsel on sees suur eitamine ( ehk iga asja peale tuleb kõigepealt vastus "ei") ning ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ülalöeldud infot on vähe, et tõsisemat järeldust teha.
Aga:
1) lastepsühhiaatri jutul võib ikkagi käia - olulist infot lapse kahta saab kindlasti juurde;
2) sportlik tegevus, eriti ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: