Lapse aktiivsus. 03.06.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, alustan koheselt küsimusega,murega kui nii seda öelda. Nimet mure seisneb oma 2,5 aasta lapse käitimises. Alustan algusest. Sündis kerislilõikeka armas poiss, esimesed elukuud oli nii nagu ikka nuttu ja magamata öid nagu nii mònegil teisel. Kasvas arenes väga ilusti ja suht varakult hakkas roomama ,käima ,rääkima. Lastearsti sõnul igati terve laps. Nüütseks kui on saanud 2,5 aastaseks on raskusi tekkinud eks ta ole olnud koguaeg suhtlelised aktiivne poiss, võrreltes tuttava lapsega kes sama vana. Energiat jagub mittme lapse eest. Suhteliselt palju teeb pahantus eriti kui on koos ema ja isaga teistega on nii pai laps et ise ka ei usu. Meie sõna kuulab siis kui tuju on. Samas saab aru küll mis talle rààkitakse ja teeb seda ka mida palutakse. Aga mõni pàev on nagu hullumaja hüppal karga kisab jonnib jookseb ja ei kuula mitte mis talle rààkidakse.
Tuttava lapsega mängivad mõnda aega kenasti ja siis lähevad kaklema teine poiss nimelt mängib mingi esemega jätab selle korra maha meie poiss võtab seda ja siia ongi kaklus lahti. Teine poiss lãheb kallale sellle pàrast ja ĺööb. Kas see on normaalne et meie laps kipub asju ära võtma ja no on rohkem sutertis kui see teine poiss. Samas teiste lastega pole ette tulnud selliseid juhtumeid. Ja see kui saab magusat ntx kommi õhtupoole siis seda rohkem energiat on tal. Kas ainult minule tundub et see kõik käitumine pole normaalne. Samas suht emotsonaalne on ka kui keegi vòòras riidleb on kohe nii suur nutt lahti et nagu oleks maailmalòpp.
Kas ma peaks pöörduma kusgile erispetsqlisti poole, või on see normaalne käitumine.kasvab ta sellest välja.
kas ma peaks muret tundma.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Igasugune kehaline aktiivsus, mängimine, jooksmine, vesi-vann (kui talle meeldib, aga juures olla), ronimine jne on kasulik.
2) Igasugune käeline tegevus: voolimine, joonistamine, klotside tõstmine jne on väga kasulik.
3) Igasugune meelepärane muusika, laulmine, ümisemine, trummi põristamine, vile puhumine jms on kasulik.
4) Lastepsühhiaater päevakorda ja sealt saate lisainfot tegemisteks - hüper-aktiivsuse küsimusi (tähelepanu defitsiit jm targad nimetused) on tänapäeva lastel laias spektris ja tohter oskab selles vallas nõu anda.
5) Kodune rahulikkus - rahu saab lapsele pakkuda vaid see, kes ise rahulik on
- tuleb endaga tegeleda, rõõmsameelselt ka ennast kujundada.
6) Ülalöeldu sobib lapsevanemalegi, kindlasti minu Palve-Meditatsioon. Ise kasutan selle juures ka nö eestpalve printsiipi - enda heaks "mõnikord nagu ei viitsi", tehtud ju aastakümneid, aga "laste ja lastelaste nimel, et neil hästi läheks" - mitte kordagi ei jää tegemata, mitte kordagi!
Lahendid olemas!
Jüri O.-M. Ennet