Psüühikahäire? 03.03.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Väga raske on oma probleemi sõnastada, kuid üritan:
tunnen osaliselt raskusi suhtlemisel ja seda just kolleegidega. Ülemus on äärmiselt tore inimene, aga suhtlemine temaga tekitab tõelisi probleeme ja just minu poolt. Millegipärast isegi lihtsaid asju rääkides, hakkab mu pea sõna otseses mõttes ringi käima, ma ei suuda talle otsa vaadata, pähe tekiks justkui kramp vms, äärmiselt ebameeldiv tunne, mis kahjuks süveneb, sest ma tean, et see ei ole normaalne ja ma ei saa aru endast. Mida ma kardan? Miks selline reaktsioon? Samuti ei tähelda ma seda teiste inimestega, seda enam on see kummaline ja ma arvan, et asi kuskil alateadvuses. Mõnikord on suhtlus siiski OK ja teinekord jälle nagu kardaks isegi rääkida kõige tavapärasematest tööasjadest. Täiesti mõistusevastane.
Kuidas ja kellelt abi saada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suhtlemine on õpitav, kõneoskus on harjutatav.
Näitlejad harjutavad ja kõnemehed harjutavad ja teistele tundub, et kõik tuleb "nagu käisest".

Inimestele meeldivad rõõmsameelsed ja enesekindlad inimesed, oma valdkonda hästi tundavad inimesed - sellest tarkusest alustadagi.
Napoleon mõtles enne lahingut kogu tegevuse mitmes variandis läbi ja oli seetõttu nö üllatusteks ette valmistunud. Maletaja mõtleb mitmeid käike ette.
Ka seda printsiipi tasub meeles pidada ja kasutada.

Loomulik suhtlemine on parim - olla Ise, mitte keegi teine.

Jälgida teatrielu (näitlejaid, nende elulugusid), jälgida elu-teatrit.
Päevik on suureks abiliseks.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet