Suhtumine alkoholi 02.11.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Pole kunagi täiskarsklaseks olemist tähtsaks pidanud. Kangest alkoholist oskan keelduda, kuigi paar korda elus on juhtunud täis olekut, siis kui teadsin juba, et kaotan töö jne. Aga lahjat alkoholi kulistan mõnuga paar pokaali või pudelit, seda juhtub väga harva, Jaanipäeval või mõnel üritusel, enamasti ma muudel üritustel ei käigi.

Kas pean täiskarsklaseks hakkama? Samas mind võlub veini tegemine kasvõi marinaadiks, tahan selle ära õppida. Põldmarjavein ja viinamarjavein tundub ahvatlev ja mõni mustsõstravein ka, tahaks neid ise teha, praegu oskan vaid mahlasid teha.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alkohol ei tohi segada töötegemist, ei lähedastega suhtlemist ja ei tohi ka tervisele kahjulikult mõjuda. Ise peate end tundma ja sellest tuleneb tarbimine.
Veini valmistamine ei tähenda ju seda, et peate seda ka ohtralt jooma. Ei pea. Degusteerijad võtavad ju vaid sõrmkübara-mõõdus.

Kui mõned endas kindlad ei ole, siis on lihtsam täieliselt ilma olla.
Alates Gorbatšovi seaduste aegadest on see päevakorral - juuakse palju ja See Seadus vähendas tarbimist, parandas oluliselt olukorda meil Eestis.
Praegu tehakse Rohelist raamatut - alkoholi kahjude vähendamiseks. Aga raamat ju ei vähenda, vähendavad konkreetsed teod.
Probleemi teeb "ravimatuks" see, et on:
a) majanduslik-rahaline külg ca 192 miljonit euri aastas ja
b) inimtervisega seonduvad aspektid-kahjud. Praeguste "rehkendamiste" põhjal on inimtervisega seonduvad surmad, liiklus-kuriteod (joobes juhtimine ju seda on) jne aga tunduvalt "ebamajanduslikum". Järeldus - kapitali ühiskonnas jääb võitjaks...variant a).
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet