Ei oska oma emotsioone tihti kontrollida ning tunnen pidevat ärevust 01.08.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, ma ei tea kelle poole peaksin pöörduma. Mul on raske kontrollida oma emotsioone eriti viimasel ajal kuid ka varasemalt. Näiteks muutun väga kergesti armukadedaks, kuigi põhjust ei ole. Olen väga kahtlustav väga imelika asjade suhtes, näiteks arvan, et must räägitakse seljataga halvasti või sõbranna tahab mürgitada. Saan aru, et mul pole põhjust olla mures selliste asjade pärast, aga tunne jääb ikkagi. Lisaks olen kogu aeg ärev, isegi kui ei ole konkreetset muret.
Mul on vist ka halb enesehinnang, sest tihti taban end mõttelt, et ju ma siis polnudki seda väärt. Lisaks ma ei suuda olla õnnelik pikalt, kui minuga midagi head juhtub. Olen ikka õnnelik, aga siis hakkan mõtlema, et ei tea, millal midagi halba jälle juhtub.
Muidugi on ka päevi, nädalaid, kui kõik on hästi, kuid ma sooviksin, et ma ei oleks nii ärev ega ütleks oma poisile mõttetu tüli käigus iga nädalavahetus midagi, mida tunni pärast kahetsen.
Kelle juurde ma peaksin pöörduma, kas psühholoogi või psühhiaatri või siis psühhoanalüütiku vms? Ja mis minuga annaks teha, ma ravimeid ei tahaks eriti võtta.

Tervitades,

25 a Naine

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Liigsete pingete (eriti sisepingete) korral tulevad mitmed mõtlemishäired esile. Millised ja millisel määral - koos psühhiaatriga saab selle paika panna.

Mõtlemise ja enesehinnangu "pendeldamist" esineb noortel sageli, aga kui nad häirivad (ennast või lähedased seda märkavad), siis on psühhiaatrist abi asjaolude selgitamisel ja lahendite leidmisel.
Lahendid on olemas!

Ravimite vajaduse või mitte-vajaduse otsustate koos psühhiaatriga.

Tervisliku eluviisi nii kehaline kui ka vaimne külg on v. oluline: korralik puhkus, õige-tervislik elurežiim, mõõdukas kehaline tegutsemine, psühhoaktiivsete ainete vältimine (alko-narko), kerged psühho-regulatsiooni harjutused, jne.

Koostöös psühhiaatriga saate mõttemaailma korda!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

emotsionaalsus

tere, pöördun teie poole murega,milleks on emotsionaalsus ja ma ei oska oma emotsioone kontrollida ningi kui nutmiseks läheb ei oska ka pidaraid tagasi hoida. Iga aastaga läheb tundlikus intensiivsemaks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Käi üksi (parem veel sõpradega või kodustega jalutamas - vabastab pingeist, paraneb hingamise tegevus ja kopsude töö ning neid "lämbumise tundeid" ei saagi tekkida.
Kõik tervist tugevdav tugevdab ...

Loe edasi

Söömine on kinnisideeks

Tere!

Kirjutan Teile, sest mul on mure toitumisega ja tunnen, et ei oska ise enam lahendust leida.
Olen noorest elueast alates olnud väga närveeriv inimene - väiksemgi närvipinge võib ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Depressioon ja stress tekitab söömishäireid. Neelamine rahustab ja inimene neelab liigselt toitu (neelata-lõnksutada saab aga ka vedelikku (mitte juua, aga lõnksutada).
1) stressi ja depressiooniga ...

Loe edasi

Punastamine

Tere!

Lugesin mõnda aega tagasi, et Te olete kirjutanud raamatu, kus räägite, kuidas ja milliste harjutustega oma emotsioone kontrollida jne.
Kas mul oleks palun võimalik selle raamatu ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Närvilisus/rahulikkus ja keha/naha koostöö on kahepoolne. Seega vaja on:
a) tegeleda psühho-regulatsiooniga (vt minu Palve-Meditatsiooni esimene samm) ja
b) tegeleda kehaga/nahaga (sport, ...

Loe edasi

Lein. Emotsioonide kontrollimatus

Tere,

Ma alustan algusest. Minu suurim mure on see, et mu väga lähedane sõber suri ära, kes oli mulle venna eest ja ma ei oska tema kaotusega leppida. Mul on ka varem olnud kogemusi sellega ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Apteegi vabamüügist on saada - Melatoniin. Hea und soodustav, võtta õhtul, kahjulikke kõrvaltoimeid ei ole.
2) Kehaline aktiivsus - vabastab liigsest pingest, tugevdab keha ja vaimu. Tervemas ...

Loe edasi

Krooniline väsimus.

Kannatan juba aastaid rampväsimuse all. Kohe hommikul,kui silmad avan,tuleb peale meeletu väsimus. Lisaks tunnen pidevalt ärevust, rahutust, jõuetust, kurgus on tükitunne. Sooviksin Teilt küsida, millest ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Perearst, üldanalüüsid, vererõhk. Loobuda kahjulikest harjutmustest ning võtte tegevusprogrammi tervendamvaid-tugevdavaid tegemisi.
"Pimesi" ei oska konkreeetseid soovitusi anda. Perearsti juurest ...

Loe edasi

Närvitsemishood

Tere! Minu mure selline, et mul esinevad ärritushood. Reeglina olen normaalne, aga siis mingi täiesti tühine asi ajab totaalselt marru ning ma ei suuda oma emotsioone taltsutada, tõstan häält, kohati isegi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Looduslikest vahenditest on suur abi - apteegi vabamüügist saab. Eelkõige rahustavad teed. Üleväsimus ärritab, puhkus rahustab - töö- ja puhkerežiimi korrigeerida. Leida ka päeval lõõgastushetki.
Õppida ...

Loe edasi

Efexor

Kasutan seda ravimit juba kuu aega,ning tunnen reielihastes imelikku lihastevalu mis ei taha ära kaduda.Samuti oleks nagu jalad nõrgad.Vahetevahel tekib ka tasakaaluhäireid.Kas see on normaalne.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kas on ka muid haigusi, võtate ka teisi rohte? Millises nooruses: alla või üle 100, 50, 25 aastajoone?
Ku soolade ainevahetus veidi tasakaalust väljas (neerud, higistamine, toitumise iseärasused ...

Loe edasi

Kontrollimatus

Tere,

Olen mures oma väikevenna pärast (13 a). Nimelt ei suuda ta oma emotsioone kontrollida: äkilised vihahood on nii tugevad, et perekonnaliikmetel on tihtipeale hirm tagajärgede ees, samuti ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kallis Õeke,
Seewaldi haigemaja e SA PERH Psühhiaatriakliiniku juures on lastepsühhiaatrid ja nendega koos töötavad oma eriala hästi tundvad psühholoogid. Sealt alustagegi.
On seisundeid, ...

Loe edasi

ei suuda käitumist kontrollida...

Tere!

Minu probleem on selline, et ma ei suuda oma emotsioone kontrollida, olen ebastabiilne.Ma ei tea, kas mul on stress, depressioon või midagi veel hullemat.

Asi on selles, et ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Tajute enda psüühika juures mingit muutust,mis Teid häirib.Ise ka põhjusi oma psüühika muutuste kohta ei oska nimetada.Mingit ägedat stressi ilmselt Teie elus ei ole viimasel ajal olnud.Raske on ka diagnoosi ...

Loe edasi

Hirm

Tere lugupeetud dr. Ennet!Teile kirjutab 24 a. noor naisterahvas.

Minu probleem on küllalt ebatavaline. Jutustan Teile kõigepealt eelloo, et oleks arusaadavam, millest ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Inimese suhtumist oludesse-probleemidesse saab muuta. Muuta saab ka suhtumist hirmudesse, ennast saab julgemaks muuta. Alkohol trankvillisaatorina ilmselt heakskiitu ei leia. Vajate eneseusu kergitamist ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: