Ärevushäire või midagi hullemat? 17.11.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma 29aastase poja tervise pärast. Muidu ääretult viisakas, rahulik ja väga sportlik poiss. Kuu-poolteist tagasi tekkis tal tööl olles mingi ütlemine töö juures ja tema enda jutu järgi olevat ta solvanud kaastöötajat. Hiljem ta küll vabandas, aga tema arvates ei olnud sellest abi. Kuna ta elab ja töötab välisriigis, siis on tal tekkinud nüüd paanilised hirmud, et talle tahetakse midagi halba teha, kuulatakse pealt telefone, jälgitakse jne. jne. Kuuleb igasuguseid hääli, arvab et temaga ei taha keegi suhelda ja et kõik jälgivad teda. Seose sellega ei saa ta enam tööl käia, kuna on pidev hirm. Öösiti ei maga, iga krõps ja köhatus hirmutab. Pidevalt istub pimedas ruloodega varjatud toas. Olen püüdnud rääkida temaga nendel teemadel, aga ta väidab, et me nagunii sellest aru ei saa ja kui pakkusin välja, et pöörduda psühhiaatri poole, siis ütleb tema sinna ei lähe, kuna tal pole midagi häda, vaid ise oleme haiged. Mida pean tegema ja kuidas saaks aidata, sest arsti juurde ta kindlasti ei lähe? Kardan et see süveneb ja põhjustab ka perekonna purunemise. Kuidas aidata, kui tean tema iseloomu tundes, et arsti juurde ta ei lähe ja kuna ta on väga tugeva iseloomuga ja hästi sportlik kogu aeg olnud, siis ei ole ta ka suurem ravimi võtja. Palun abi!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vajalik on kohe psühhiaatri jutule minna, et need "hääled ja pealtkuulamised" enam segada ei saaks.
Head rohud tänapäeval olemas.
Tervislikud eluviisid ka vajalikud, aga nendest üksi ei piisa.

Psühhiaatri jutule. Keegi autoriteet peab teda selle suuna tegutsemisel toetama.
Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet