veel ärevushäirest. 22.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Aitäh Teile väga sisuka vastuse eest, aga tahaks veel küsida, et kuidas siis seda oma "katelt" tugevdada ja üldse põhjustega tegeleda, kui põhjust polegi. Vähemalt mitte mingit loogilist. Lihtsalt lambist tuli 2 aastat tagasi ärevushäire, alates füüsiliste sümptomitega (iiveldus põhiliselt). Kui kogu organism oli haiglas läbi uuritud ja midagi polnud leitud, saadeti lõpuks psühhiaatri vastuvõtule. Sellest ajast on raviks nycoflox ja paranemine laineline. Kas see kaob kunagi lõplikult? Ja kust ma saan teada põhjuse?
Aitäh.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Foobiate puhul on põhjus "näpuga näidatav", ärevushäire-paanikahoogude puhul on olukord "nagu põhjuseta".
Põhjuseks on alati välis- ja sisekeskonna omavaheline tasakaal, relatsioon - teatud piirides positiivne, edendav ja teatud registrites veidi häiriv, ärevust tekitav. Kui me "näpuga näidatavat põhjust" ei tea, siis loomulikult jääb üle esialgu vaid "katelt" tugevdada.
VEELKORDSELT KIRJUTAN SUURTE TÄHTEDEGA: ANTIDEPRESSANT ON VAID ÜKS RAVIVAHEND. Nycofloxist jt.-st üksi ei piisa, "katelt" on vaja tugevdada, suhtumist muuta.
Meeldivat tööd-treenimist "katlaga",
Jüri O.- M. Ennet