Stress, masendus, depressioon 12.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen 28-aastane naine ja kasvatan üksi 4-aastast tütart. Minu probleem on selles, et mu pinged on kasvanud mul ülepea. Ma ärritun kiirelt, kergelt ja kõige peale. Ma ei söö enam korralikult, sest kõht pole tühi ja und jagub ainult ööpäevas maksimum 4 tunniks. Ma koristan kodus vähemalt 20x päevas, sest kõik tundub must ja segamini. Isegi pisem leivapuru ajab mu endast välja. Mulle käib närvidele mu lapse jonn ja virisemine. Kui mu laps millestki ikka pikalt aru ei saa, siis ma ka mitte ei karju enam ta peale, vaid lausa röögin. Kõik jookseb peapeale kokku. Eile läksin endast juba nii välja, et lausa lõin last. Oleksin pidanud teda karistama, nagu varem. Ära rääkima, mis valesti oli ja siis nurka saatma, aga ma ei teinud seda, vaid ma andsin talle esimest korda laksu. Kahjuks aga nii kõvasti, et tal tekkis väike sinikas pepu kohale. Endal oli kohe nii paha ja hakkasin nutma. Kahetsen oma tegu siiralt ja tahan, et midagi muutuks. Et ma poleks enam nii närviline, ärrituv ja agressiivne. Ma armastan oma last ja ei taha talle halba. Ma ise arvan, et üks suuremaid pinge põhjusi on majanduslik olukord, mis pole just kiita hetkel. Lapse isa ka ei toeta. Teine põhjus võib-olla ka see, et pole peale lapse sündi saanud hetkegi vaba hetke enda jaoks. Ma pole saanud isegi 12 h järjest üksi olla. Mul pole kuhugi, kellegi hoolde last jätta ja ei julgeks ka. Ükskord jätsin ta oma sõbranna juurde hoiule, et kolmeks tunniks poodi minna. Et rahulikult poes ringi vaadata. Siis aga sain nii lapse isa kui ka tema ema käest sõimata, et olen vastutustundetu ja halb ema. Tahtsid minult last ära võtta. Nüüd on aga kõik nii kaugel, et ma enam ei jaksa. Ma kardan, et kui head nõu või abi ei saa, siis ma võin tahtmatult oma lapsele midagi halba teha. Ma olen nii väsinud, et tahaks vahel lausa surra. Ma armastan oma last ülekõige ja ei taha talle halba. Ta on nii eriline minu elus ja südames. Ma palun mingit nõu. Kuidas ma saan teha nii, et ma saaksin olla rahulikum? On mingeid vitamiine või käsimüügiravimeid, mis mind aitaks ja ma suudaks kontrolli uuesti saavutada oma käitumise üle?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Koristada ainult vajalik, ülejäänud aeg puhkehetketele. Uni olgu pikem, vajadusel mõni rahustav tee või unetilgad.
Keegi teine teie eest puhata ei saa. Puhkusele antud aeg on võidetud aeg-meeleolu-tervis. Lapse vanavanemaid julgemalt kasutada - nõudalapse isalt (!) nii majanduslikku tuge kui ka lapse eest hoolitsemiseks. Kas oma vanemaid ei saaks kasutada? Sõbranna(d) võivad ka abiks olla. Islamiusulised palvetavad viis korda päevas, teie leidke võimalust lõõgastuseks (kehaline-meeleline-hingeline), tühjeńemiseks, rahunemiseks, puhkamiseks. See aeg tuleb leida ja Laps ka sellesse tegevusse kaasa haarata - mänguliselt.
Kõik saab korda!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet