Kelle juurde soovitate pöörduda ADD kahtlusega? 26.04.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Kahtlustan, et mul on ADD/ADHD-d. Lühidalt ja poolikult järgnevate põhjuste tõttu:
* Mul on alati olnud probleeme mittehuvitavate asjade lõpetamisel (täpsemalt nendega tegelemisel, isegi kui üritan kõigest väest).
* Tihti alustan uusi või huvitavaid asju suure hurraaga, aga 99% juhtudest peale päeva (kaht) aktiivset tegutsemist jääb asi soiku. Olen küll proovinud jätkata, vahel õnnestub, vahel mitte. Seda ka selliste asjade juures, mis on huvitavad ja/või mida tahan valmis saada.
* Keskendumisega on probleeme ja tänu sellele on produktiivsus kohutav. Võin päevi teha paari tunni tööd.
* Endal on tunne (võibolla petlik, ei oska hinnata), et see kuhu olen jõudnud on rohkem ande, kui töö küsimus. (Näiteks on üks õppejõud kommenteerinud, et minuga saab arutada teemadel, millest osade kolleegidegagi ei saa rääkida jms.)

Kindlasti on asju, mis hetkel ei tulnud meelde siia kirjutada.
Hetkel tunnen, et on tekkimas nn. proffessionaalne masendus (õnneks ei ole see veel mujale üle kandunud) ja kardan, et ka tööl on tekkimas probleeme (on projekti lõpp ja enamus asju on tegemata, olgugi, et päevad läbi üritan asju valmis saada).

Kas te oskate mõnda head eksperti soovitada (ja tema kontaktandmeid anda) või muud infot anda, kelle juurde pöörduda, kelle abil saaks probleemile lahenduse? Hea meelega pöörduks otse kellegi poole ja vaikselt lahenduse leida.

Parimat,
I

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Hüperkineetilised häired algavad juba koolieelsel perioodil. Kuna olete juba töölkäiv kodanik, siis ilmselt on ka puberteediperioodi kaugemale minevikku maha jäetud.
Järeldus - kui siiani Te ei ole tohtrite juures käinud ja seda häiret täheldatud, siis täiskasvanueas see EI teki.
Töövõimet mõjutavad mitmed tegurid: unehäired, depressioon, kurnav stress, läbipõlemissündroom, otsustamata otused e psühhasteeniline seisund jne.
Diagnoosida häiret ning aidata saab konkreetselt ikkagi psühhiaater Teid nähes, vesteldes.
Kõik psühhiaatrid on korraliku ettevalmistusega, staažikamatel on elukogemusi rohkem. "Vaimne klapp, sobivus" psühhiaatriga selgub juba suuresti tere-tere perioodil, esmapilgust, alateadvuslikult (õigem öelda - teadvustamatult).
Parimat Teilegi,
Jüri O.-M. Ennet