Sundmõtted, foobia? 12.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen kahekümnendates noorik, kes omab häid ja toetavaid suhteid oma perekonna ja sõpradega. Umbes aasta aega tagasi oli kõik OK, olin rõõmsameelne, sõbralik ja suhteliselt enesekindel. Kuid umbes pool aastat tagasi märkasin, et mu mälu on hakanud nõrgenema. Näiteks lähen poodi ja unustan ära mõned asjad, mis ostma pidin. Alguses arvasin, et see läheb üle, et küllap lihtsalt hetke pingetest või midagi sellist, aga tänaseks kasutan juba telefonimärkmikku, sest olen muutunud suhteliselt hajameelseks. Kuid see pole mu suurim probleem. Mind vaevab veel teinegi mure.
Paar kuud tagasi vaatasin telekast vägivaldset filmi, kus mees pussitas oma terve perekonna surnuks. Selle vaatamisel tekkis mulle kohutav hirm/foobia ja sundmõtted.. Hakkasin kartma, et mis siis kui minugagi juhtub nii, et näiteks purjus peaga lähen lolliks või lihtsalt niisama tapan enda teadmata oma perekonna või midagi. Ja sellised mõtted tekivad nüüd just nugasid nähes või puudutades. Ja mõnikord ka õhtuti voodis lebades tekivad sellised hirmutavad/kohutavad mõtted ja olen hakanud enda mõtteid täiesti kartma ja neid tõrjudes tekib mul kohutav hirm/ärevus, et mine tea, pärast teengi kellelegi liiga või midagi, ja lähen isegi kööki ja kontrollin, et kas kõik noad on ikka ära pandud sahtlisse, kuigi ma pole kellegi vihavaenlane ja mul on kõigiga head suhted ning ma olen väga hea suhtleja ja põhimõttekindel selles suhtes, et ma tean hea ja halva vahet ja, et ma ei teeks kellelegi kunagi liiga. Sõbrad on isegi mu kohta öelnud, et ma olen inimene, kes ei teeks kärbselegi liiga. Ja iga kord, kui mul tekivad need mõtted, ma lähen täiesti paanikasse, olen nutu äärel, sest see ju pole mina, aga need mõtted lihtsalt tulevad pähe. Kui need mulle pähe tulevad siis hakkan endale korrutama, et see pole mina ja, et mina ei teeks nii ja siis mõne aja pärast lähevad need mööda. Enamasti tulevad need mõtted just siis pähe, kui mul on igav või pole tegevust, kui lõõgastun ja tegelen hobide või sõpradega siis ei tule mulle neid mõtteid pähe.
Sõpradele pole julgenud näost näkku öelda või nõu küsida, sest eks endalgi lööks sees jahedaks, kui sõber tuleks rääkima, et tal sellised hirmsad mõtted peas. Vahepeal ei julge isegi enam mõelda, sest enda mõtted hirmutavad ennast ära. Psühhiaatri aja küll sain, tean, et tema suudaks mind kergesti aidata hea nõu ja ravimitega (nagu teistest teemadestki lugenud olen), aga kahjuks saan sinna alles mõne kuu pärast, sellepärast otsustasingi siiagi küsimuse postitada.
Aga siinkohal esitaksingi siis küsimused, et kas need sundmõtted/nugade foobia on omavahel seotud ka mälu nõrgenemisega? Või mitte? Ja kuidas neid mõtteid ise paremini ohjeldada ja vaos hoida nii kaua kuni arstile saan?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Organism on tervik ja kõik omavahel seotud. Seotud ka keha ning psüühika. Tugevdades kehalisi funktsioone (kehaline aktiivsus, sportlik tegevus) paraneb ka psüühika. Siit alustada, et üldine tervisevundament tugevneks.
Apteegist rahustav tee ja minu Palve-Meditatsiooniharjutus (eelkõige esimene samm) on järgmiseks.
Mälu osas: piisav puhkus (töö- ja puhkerežiim) ja teadlik treenimine e mälu kasutamine. Psühhiatri vastuvõtul saab ka neid probleeme täpsustada.
Stress vähendab mälu, rahulikkus suurendab. vt varasemaid soovitusi.
Tegudele.
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Ärevusest tulenevad sund- ja liigsed mõtted.

Tere!

Olen eelnevalt siia kirjutanud sundmõtete teemal. Kaebused hakkasid eelmise aasta novembrist. Siiani on sundmõtted, kuna pole jõudnud arusaamisele, millest nad täpselt tekivad. Nüüd ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevuse puhul domineerib tundeelu komponent, sundmõtete korral mõtlemine-tunnetamine, kognitiivne süsteem. Psüühika on tervik ja kõik on omavahel teatud seostes. Seega - Põhjus-Tagajärje puhul on ka vaja ...

Loe edasi

Sundmõtted

Tere!

Kui sundmõtted on saadud geneetiliselt, kas siis suur tõenöosus on, et neid ei saa rohtudega ära? Et rohtudega saab siis ainult leevendada? Kas see tähendaks, et ma peaks õppima sundmõtetega ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Nii antidepressante kui ka neuroleptikume (mis sobilikud antud häire korral) on mitmeid. Koos psühhiaatriga tuleb leida ÕIGE rohi ja õige annus. Rohu võtmisel peab enesetunne paremaks muutuma.
Palve ...

Loe edasi

sundmõtted

Tere!

Kas sundmõtetest saab lahti?
Kuidas?
Ette tänades.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sundmõtetest saab lahti! vt. sundhirme (foobiaid) ja sellekohaseid soovitusi. Vajalik on nii arstirohi, peamiselt AD-d, vahetevahel ka väikeses koguses mõnda neuroleptikumi. Ja harjutused. Nendest oleme ...

Loe edasi

sundmõtted

Tere, selline küsimus, et kas sundmõtted peavad alati olema vägivaldsed?
Pealei on mul mõnikord selline tunne, et kuna mul on sundmõtted, siis ma olen teistest väga erinev ja ei saa kunagi õnnelikuks. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sundmõte: 1) tuleb pähe vastu tahet, 2) kordub, kordub, kordub, 3) tekitab emotsionaalseid reaktsioone vastu enda tahet, 4) ei pea olema vägivaldsed.
Psühhiaater aitab. Lastepsühhiaatri juurde minekuks ...

Loe edasi

Lapse sundmõtted

Mida teha, kui 6a tüdruk kaebab, et tal on head mõtted ja halvad mõtted (näit et ema pole hea)? On kolm päeva olnud reziimist väljas - suhteliselt nõrk närvikava lapsest peale.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kallistada, vestelda, rahustada, muinasjutud, ühised jalutuskäigud, julgustada.
Kehaline tegevus tugevdab nii keha kui ka vaimu. Korralik uni. Rohtu ja tohtrit hetkel vaja ei ole.
Sellest ...

Loe edasi

Sundmõtted

küsimus siis selline et kas sundmõtted on teismelise eas normaalsed ja kaovad pikapeale ära ja inimene kasvab neist välja.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sundmõtteid ja sundtegusid on KÕIGIL. Kõigil, aga nad ei sega igapäevaelu ja inimene "kavab neist välja." Seega - osa neist kaob iseeneslikult. Neid pole vaja tähtsustada. Võta rahulikult.
Korralik ...

Loe edasi

paanika ja sundmõtted

Olen johannes kellele te juba kord vastuse kirjutasite, kuid nüüd on sellised jubedad sundmõtted, et ma ei jaksa enam elada. Võtan 2 zolofti päevas aga see ei aita on selline lootusetu tunne, et ma jään ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psühhiaatri vastuvõtule ja siis üheskoos saab täpsustada annuse või siis uue rohu vajaduse.
Enesetunne ütleb õige annuse, õige ravimdoosi.
Harjutused, harjutused, harjutused!
Parimate ...

Loe edasi

Ärevus ja sundmõtted

Väga levinud teema,ärevus tekkis peale lapse sündi ja oli ka veel palju teisi elumuutusi.Hiljem lisandusid sundhirmud. Saan raviks Anafranili.Palun nõuandeid sundhirmude lahti saamiseks,varasematest vastustest ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

vt minu vastused 50 kaupa ja otsinguga (klahvid Control ja F üheaegselt alla). vt. ärevus, vt. sundhirmud, vt sundmõtted. vt Enneti palve.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Kompulsiivne toitumishäire.

Tere!

Kas ja kuidas ravitakse kompulsiivset toitumishäiret?


Ette tänades,
K.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sundmõtted ja sundteod käivad paarisrakendis, need on nagu ühemunakaksikud (obsessiiv-kompulsiivne häire). Ravida tuleb sellega kaasnevaid tundeid (antidepressantidega), ravida tuleb mõttemaailma (neuroleptikumide ...

Loe edasi

depressioon ja sundmõtted


Tere,

Mul juhtus selline asi, et vist "õppisin üle". PIngutasin sessil maksimaalselt,
ja läkski kõik väga hästi, aga pärast sessi tekkisid mul sundmõtted ja
unehäired, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Üleõppimisega saadud tarkusetera: 1) korrastada töö- ja puhkerežiim, 2) õppida õppimist (metoodika, oluline-ebaoluline, ajagraafik).
Esiteks, korrastage seega põhjuslikud küsimused.
Teiseks, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: