Mure emaga 03.06.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mul on emaga probleemid kodus. Ei tea enam, mida teha, pidevalt nutan. Konfliktid on tihti. Põhjuseks see, et ma ei ole selline musterlaps, kelle üle uhkust tunda ja kelle tegemistest saaks teistele uhkusega rääkida. Nimelt jätsin hiljaaegu pooleli ülikooli, kuna eriala ei pakkunud huvi. Ema alguses ütles, et mõistab mind, hiljem aga paiskas mulle näkku, kui pettunud ta minus on(seda siis järjekordse konflikti käigus). Mul on ka vanem õde, kes on edukalt koolid lõpetanud ja teeb tublisti tööd hetkel. Plaanin algaval suvel ka uuesti koolidesse proovida. Kuid toetamise asemel on emal mulle öelda vaid, et ma pole saanud kuhugi veel ja kuna ma ei oska suhelda, siis ei saa ka. Oskavat ainult kodus karjuda. Mida ma arvama peaks siis, kui oma ema niimoodi ütleb? Enesehinnang on tänu talle madalamast madalam. Paratamatult hakkab see ka minu elu väljaspool kodu mõjutama. Olen püüdnud temaga ka mõistlikult suhelda, olen püüdnud väljendama oma tundeid ja kui halb mul on, kui mind luuseriks peetakse, kuid kõik lõpeb ikka ja jälle kisamisega. Ma olevat titt, kuna ma kogu aeg kodus nutan, kuigi olen juba täiseas. Aga lihtsalt närvid on nii läbi juba ja tunne on nii tühi. Olen mõelnud ka psühholoogi nõustamisele mineku peale, sest ma olen tõesti nõutu. Niimoodi ei saa asi enam jätkuda. Lohutan end ikka mõttega, et kui ma oma elu peale mingi aeg lähen, siis hakkame paremini läbi saama, kui nii tihti ei näe. Kuid ka praegune elu peaks mind ju õnnelikuks tegema. Kodu ikkagi peab olema koht, kuhu oleks alati hea tulla. Kurb tõsiasi on aga see, et tema ei suuda mõista, et suhtluse toimimiseks peavad mõlemad pooled vaeva nägema. Probleeme on meil mõlemal, aga tema keeldub neid tunnistamast ja kõik jätkub vanaviisi ka pärast ühist mahaistumist. Olen pöördunud tema poole ka mõnes küsimuses nõu saamisega, kuid tema nimetab neid titaprobleemideks, et kuulaku ma oma juttu ja kasvagu suureks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Emal omad probleemid, närviline, Vabariigi arengu edusammud ei ole Teie peres veel jõuliselt esile kerkinud (paljudel ei ole). Seda on vaja mõista. Sõbralikku vestlust ja nõuannnete küsimist ikkagi jätkata.
2. Tunnustus tuleb siis kergemini, kui ise ennast hindame-tunnustame. Ise hindame-tunnustame end siis hästi, kui midagi head korda saadame või sellel kordasaatmise teel oleme. Seega - lähema aja (ja ka kaugema aja) SIHID paika panna. Kui eriala valdkond teada, siis ikka selles vallas edasi purjetada - kannatlikkust.
3. Vanema Õega ka neil teemadel vestelda, tema Sind tunneb ja oskab asjalikku nõu anda.
4. Tervist tugevda. Tugev tervis on kogu elamise - õnneliku elamise - vundament.
5. vt. minu raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja soovitusi.
Igast murest saab üle!
Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet