Lapsel ehmatamisjärgselt hirmud 15.02.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma 4a. poja pärast. Paar nädalat tagasi ehmus poeg väga tõsiselt, kui isa üritas lastele akna taga maskiga nalja teha (enda arust oli naljakas). Poeg kohkus tõsiselt, karjus kohutava häälega, hakkas üle keha värisema ja lohutamatult nutma. Tema rahustamiseks läks vaja ikka üle 10 minuti. Näitasime küll talle pärast seda naljamaski ja õed panid seda ette, et ta saaks aru, et see pole nii hirmus. Issi sai kõvasti riielda ja lubas selle maski ära visata. Kuid nüüd poiss on tõsiselt hirmul iga asja peale. Kui õega mängivad ja õde vahest kasvõi korra ehmatab teda, siis poeg kohkub jälle hirmsasti ja hakkab nutma. Üksi ta olla enam ei taha, kõnnib isegi kõrvaltuppa minnes sabas ja wc-sse minna ei julge, siis pead wc-ukse juures teda valvama. Olen tõeliselt mures, sest paistab, et tema hirm aina süveneb. Kui ta avastab, et on tuppa üksi jäetud, hakkab ta karjuma ja jookseb ruttu mind otsima. Ja oleks siis, et ta kardaks ainult pimedust, aga ka päevasel ajal ei ole ta nõus üksi jääma (kasvõi oma tuppa). Kas sellest hirmust saab laps ka kunagi ise üle või peaksime me pöörduma Pärnus mõne lastepsühholoogi poole?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kehaline kontakt-sülle-kallistamine ja ühised mängimised-tegutsemised rahustavad ja lisavad enesekindlust. Ehmatava sisuga videod praegu välistada, julgustavad-heasisulised muinasjutud - ise välja mõelda ja laps sellesse loomingusse kaasata Julgemees tegelasena. Sellest alustada. Rohuga rahustamisi praegu vajalikuks ei pea.
See probleem on kõrvaldatav!
Jüri O.-M. Ennet