Kas stress või midagi muud? 13.02.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Probleem algas 1,5 a tagasi südame rütmihäirega (rütmist välja) seoses koduste pingetega ja alkoholi liigtarbimisega, maandasin pingeid alkoholiga, mis viis rütmihäireni. Peale seda pea aeg-ajalt uimane ja muud sümptomid, mis viitavad südame probleemidele. Käidud kardioloogi juures ja pandud diagnoos südamekahjustusega hõpertooniatõbi, võtan ka vererõhurohtu Lozap. Vererõhk ok 125/75. Kuigi on selline tunne, nagu süda jupsiks, olen käinud mitmel korral perearsti juures, tehtud südamefilm ja peal ka holter olnud, arsti sõnul kõik normis.Kas võib olla hoopis stressist põhjustatud vaevustega? Viimased kuu aega on olnud sisikond nagu pinges, lisandus pinge paremas silmas, silm nagu punnitaks, virvendab ja teeb uimaseks, ere päikesevalgus hakkab silmadele, olen isegi toas vahel päikeseprillidega Peres väikelaps, kes loomulikult nagu iga teinegi laps nutab ja jonnib, mis ajab mind kohe ärevile, ma ei hakka karjuma vms, vaid hoian end tagasi ja sees hullult keerab sel ajal. Ärevuse ajal ja kui vaja mingeid suuremaid asju ajada, kisub alkoholi poole, mida ma pole aga tarvitanud, sest tean, et sellest pole kasu. Ootan soovitusi, kuidas saaks neist vaevustest vabaneda.
Ette tänades N.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Hoida Last, hoida abikaasat, hoida peret - siit vundament. Pingete maandamiseks alkohol ei sobi - ühised jalutuskäigud või siis eraldi Lapsega, et lapse-emme puhata saaks ja rõõmsameelsem oleks. Ise teha minu Palve-Meditatsiooni harjutust, et ka ise rahulikum olla ja seda rahu kaaskondsetele "kiirata." Vererõhu probleem on kahene: a) oskamatus stressi maandada, b) vähene kehaline aktiivsus ning kehaline treenitus. Seda olukorda tuleks seega muuta. Mängulisus tööl, harjutused jne (vt. Tervisemaja soovitusi raamatust "Väljavalitu").
Rahustav tee on kasuks. Vajadusel ka lühiaegselt õhtul mõned rahustavad tilgad arstirohtu.
Head koostööd-koosmeelsust,
Jüri O.-M. Ennet