Töövõimetus ja depressioon 03.01.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Ühel minu vanematest diagnoositi raske depressioon, mille tagajärjel jäi ta töövõimetuspensionile 54aastaselt. Mina olen kaugsõidu bussijuht, tarvitan AD-sid. Hetkel tundub, et probleeme ei ole, aga samas kardan ka kellelegi sellest rääkida, külastan eraarsti, mis on väga kallis minu jaoks. Perearstile ei julge minna, sest kardan tööst ilma jääda. Pere vajab ülalpidamist.
Küsimus, kui suur on tõenäolisus, et mind pannakse töövõimetuspensionile depressiooni pärast? Pension on väga madal, sellega ei saa hakkama ka üksi olles, rääkimata perest, lapsed väiksed alles.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pärilik eelsoodumus on teataval määral mõnede psüühiliste häirete puhul olemas. Seda teades ongi vaja suurema aktiivsusega ennetavaid (profülaktilisi) ja tugevdavaid (edendavaid) hinge- ja vaimuharjutusi teha, et seda vältida. Praegune ravi ei tohi ka ainult AD võtmisega piirduda. Nii lihtne see teoreetiliselt ongi. Kui teame, et mida vaja teha, siissellest teadmisest üksi on vähe. Teadmiste mitterakendamise korral oleme õpetatud Jobukesed. Vaja on tegutseda, teadmised ellu rakendada. Nii lihtne see praktiliselt ongi. Igas inimeses on nn Haiguste maja ja Tervise maja. Meie elu tulebki sinna Tervisemaja tubadesse viia. Vt. juhiseid minu raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja ptk.-st ja need mõtted tuleb siis ellu rakendada, praktiseerida. Siis võite kindel olla, et depressiooniga te küll töövõimetuks ei jää.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet