Mure abikaasaga. 17.05.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 47 aastane naine, abikaasa 50 aastane. Oleme mõlemad teist korda abielus, abielus oleme olnud 1,5 aastat. Koos oleme olnud 5 aastat ja kogu selle aja vältel on erinevate vaheaegadega kordunud üks ja sama muster. Nädal, või isegi kuu aega on mul armastav, töökas, hoolitsev mees ja siis äkki muutub närviliseks, vihaseks, solvanguid ja inetusi ütlevaks meheks.
Viha käivitub tavaliselt ootamatult, vahel on küll ka enne kerget närvilisust tunda. Käivitajaks põhiliselt armukadedus, laste ja lastelaste suhtes ka lihtsalt kadedus. Pruugib tal vaid näha mind mõne kolleegiga rääkimas, või ütleb keegi mulle kasvõi kaupluses tere, või tulen natuke hiljem töölt koju(mul on töökoht, kus ei ole kindlat tööaega(korraldan koolitusi)), kohe jama majas.
Süüdistamiseks on kõlvanud kõik mehed vanuses 20-70 aastat, sealhulgas ka lähisugulased(näiteks väimees).
Vahel piisab viha tekkimiseks ka väiksematest põhjustest - räägin 5 minutit sõbrannaga telefoni teel, või tegelen liiga palju lastelastega-jne., jne.
Olen talle korduvalt selgitanud, et minu ainukeseks sooviks on rahulik elu, ma ei taha oma ellu seiklusi ja olen talle TÄIESTI TRUU! Selguse hetkedel on ta mulle ka öelnud, et ei usu tegelikult, et teda petan. Põhjus pidi olema selles, et armastab mind LIIGA palju ja sellespärast kardab mind kaotada.
Kirjeldadan siis selle "armastava " mehe käitumist -
kõigepealt paar päeva täielikku vaikimist, siis süüdistamine, solvangud ja kui ma selle peale säilitan veel rahu, siis räme sõim, roppused jne. Lugu lõpeb tavaliselt umbes viie päevaga, kui ta on mu suutnud täielikult endast välja ajada- mul on kogu aeg silmad vees, ma ei söö, ei maga, värisen.
Siis pakub ta halastavalt, et lõpetaks nüüd ära selle tülitsemise. Reeglina ei vabanda, ei kahetse.
Olen korduvalt püüdnud talle rääkida, et ta läheks psühhiaatri jutule, või läheks koos pereteraapiasse. Vastuseks tuleb, et ega ma hull ei ole.
Depressiooniks on tal tegelikult põhjust küll. Tema jumaldatud lapsed( nüüdseks täiskasvanud) ei suhtle temaga peale lahutust üldse.
Ilma temata ma elu ette ei kujuta - ma armastan teda ikka veel kogu südamest!
Majanduslikult on nii, et maja milles me elame, ostsime minu korteri rahadest, tema jättis kogu oma maise vara endisele naisele ja lastele.
Kui ma nüüd peaksin selle abielu lõpetama, on ta jälle puupaljas. Kuna aga maja oli pooleliolev, siis see töö, mida ta maja ehitamiseks tegi, pole milleski mõõdetav.
Ma lihtsalt ei tea kuidas edasi minna. AIDAKE!
Tänu vastuse eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Miks tal eelmine abielu katkes-katkestati?
1. siis äkki muutub närviliseks, vihaseks, solvanguid ja inetusi ütlevaks meheks
- Õige töö- ja puhkerežiim aitab sisemist tasakaalu hoida. Relaks-harjutused.
2. Käivitajaks põhiliselt armukadedus, laste ja lastelaste suhtes ka lihtsalt kadedus
- kas probleeme alkoholiga või mõne muu psühhoaktiivse ainega? Karskus tul.eb kasuks.
3. Siis pakub ta halastavalt, et lõpetaks nüüd ära selle tülitsemise. Reeglina ei vabanda, ei kahetse.
- Kas psühhopaat, psühhopatiseerunud isiksus? Kas on olnud kinnimajas või muus ekstreemses olukorras? kas suur võlakirves õhus või muu oluline stress?
Mõlemad jutule ja see aitab leida lahendeid.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Depressioon

Tere

Kuidas tuleks ümber käia abikaasaga, kellel ravitakse väljakujunenud depressiooni? Probleem selles, et depressioonis inimene ei suuda mitte alati reageerida elementaarsete asjade suhtes ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Käige otse, öelge otse - elu läheb ju edasi. Muidu kujunebki välja õpitud abitus, "peitumine haiguse taha" ja selle kaudu "privileegide" väljapressimine.
Ravi olgu adekvaatne, muid tegemisi-harjutamisi ...

Loe edasi

MURE

OLEN 26 AASTANE 2LAPSE EMA. MINU MEES TÖÖTAB KAUGEL JA KÄIB HARVA KODUS. KÕIK TÖÖD JA LAPSED ON MINUGA 7 PÄEVA NÄDALAS ISEGI TÖÖ ON SEOTUD LASTEGA. EI OSKA ÖELDA KAS MUL ON STRESS VÕI LIHTSALT NÄRVISÜSTEEM ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Soovitaksin und soodustavat AD - Remeron. Teiseks, puhkuse-töö vahekorda korrigeerida. Kolmandaks, tunda rohkem õnne lastest ning endast koos nendega. Neljandaks, pihtida oma mure(d). Viiendaks, tihedamini ...

Loe edasi

teismeline poeg

Tere,

olen pereema, kellele teeb hetkel muret 18-aastane poeg.Kui võtsin voodiriideid pessu (tavaliselt võtavad lapsed ise, kuid sekord tahtsin kohe pesema hakata) ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Tere!

Teie mure on õigustatud.Seksuaalseid probleeme muidugi varjatakse ja väga raske on siin avameelsust saavutada.Ma ei ole antud küsimustes ilmselt kõige parem nõuandja ja soovitaks Teil ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: