Laps kõnnib unes 06.11.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
ma ei teagi milline arst selle probleemiga tegeleb aga ehk kuulub see teie valdkonda. Nimelt, minu 12aastane poeg on hakanud unes kõndima. Algas see lugu augustis kui ta tuli keset ööd kööki, "pesi" käsi kuiva kraani all ja läks voodisse tagasi. Hommikul ei teadnud midagi. Alguses oli muidugi naljakas, aga nüüd on asi minu jaoks tõsiseks muutunud. Kolm korda on laps hommikul üles tõusnud ja ära ehmatanud, et tal on riided seljas. Magama oli ta ju ööriietes läinud. Eelmine nädal juhtus, et ta oli öösel endal pidžaama ära võtnud ja teise selga pannud. Esmaspäevaöist juhtumit ta aga mäletab sest ta arvab et oli siis üleval ja mõtles kaasa. Lapse kirjeldus oli selline, et ta ärkas öösel üles ja kohe krapsti püsti - mõtles et peab ruttu kooli minema. Pani riided selga, läks lülitas arvuti sisse, pani tuled põlema. Siis aga vaatas et kell alles pool üks öösel ja läks magama tagasi (riietega!) Imelik on see, et ta ei pööranud tähelepanu, et õues on kottpime ja et ei saa olla hommik. See tähendab vist et ta oli siiski poolunes. Aga siiski ta mäletas juhtunut ja suunas ise oma tegemisi. Aga eelmistest kordadest ei mäleta ta midagi. Äkki asi piirdub sellega, aga mis juhtub kui ta tõesti läheb majast välja unes?
Asi võib tunduda nii nagu tal oleks mingi kohustus või hirm kooli ees, aga ta ei karda kooli ja seal läheb tal ka hästi. Seal on palju sõpru ja talle meeldivad ta õpetajad. Mis võib siis valesti olla? Lihtsalt unehäired, sest suvel läks ta väga hilja magama ja tõusis ka hilja. Võibolla on nüüd alateaduses hirm et ta magab hommikul sisse?
Suur tänu kui vastate ja ehk oskate soovitada kelle juurde me peaksime pöörduma kui probleem tundub tõsine.
Murelik ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Unes rääkimisi ja väikseid voodist tõusmisi on esinenud ja esineb hulgi. Viitab esinevatele sisepingetele. Töö- ja puhkerežiimi korrigeerimine -aitab, kehaline aktiivsus rahustab ja tugevdab - aitab. Sõbralik vestlus ja turvatunne - aitab. Rahustav tee - aitab. Oma südame puistamine emale - aitab.
Eelnevast alustadagi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

6 aastane laps kõnnib ja sonib unes

Tere!
Mu 6 aastane poiss on viimased kaks kuud jubedalt soninud ja unes kõndinud, kui üles ajan on tal otsaesine ja pea läbimärg ja külm higi tilgub mööda nägu.
Tal esines varem ka seda aga ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kodune õhkkond olgu rahulik. Uneeelne rituaal - rahustav vestlus või kaunis muinasjutt (ilusa sisuga ja seda võib ka korrata).
Mis vaevab tema südant, mis on probleemid? Õhtul öelda, et pead-kätt ...

Loe edasi

2,5 aastane laps kõnnib ja räägib unes

Tere!
Tahaks sellist nõu, et mu 2.5 aastane laps kõnnib tihti öösiti ja räägib. Viimane kord, kui kuulsin, et ta kõnnib ja kui vaatama läksin, oli laps nagu pulk voodis.
Kas see tähendab kuutõbisust? ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psühhiaatriakliinikus ja Lastehaiglas on lastepsühhiaatrid - nende vastuvõtule.
Igast mutrest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Kuidas äratada kuutõbist ?

Kuueaastane tüdruk, kes kõnnib unes ja vahepeal ka nutab ja ajab segast juttu. Äratada on väga raske, sest ei reageeri peaaegu üldse välismaailmale. Kuidas saaks teda äratada?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Lastepsühhiaatri jutule, siis saab tervikliku pildi. Enamasti on selline uneskõndimine mööduv nähtus. Rahu ja korraliku režiimiga on neid jalutuskäike tunduvalt vähem või kaovad täieliselt. Rahulik rääkimine ...

Loe edasi

unes kõndimine

Mis põhjusel kõnnib ja tegutseb inimene unes ja hommikul ärgates ei mäleta sellest midagi ? Tean, et see võimendub pingete, üleväsimuse, alkoholi tarbimise ja õhtul vaadatud põnevusfilmide mõjul. Olukorda ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Uneskäimine on lastel sagedane ilming,täiskasvanuil haruldasem.Märgite öigesti,et pärilikud tegurid jätavad esinemissagedusele oma jälje.Uneskäimise riski suurendavad mitmed somaatilised häired(üldtervislik ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: