Mis on minu probleem? 22.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu probleem seisneb selles, et ma nagu ei sooviks endale head. Ma joon kohvi, sest see ajab mul südame pahaks. Kui ma kurb ei ole, siis ma leian selleks põhjuse - ma naudin kurbust või raskuste ületamist - ei tea. Ma ei maga, vaid kasutan seda aega õppimiseks - ma tean, et mul on järgmisel päeval äärmiselt kehv. Ma ei söö, et ei võtaks kaalust juurde. Vahel justkui tahan haige olla, ravimeid süüa. Nutan pidevalt ja vaatan, kuidas põrandale tekib pisarateloik - naudin. Kurvastuseks põhjust iga kord ei olegi. Kodus tahan palju üksi olla ja kui seda ei võimaldata, siis muutun rahutuks. Samas seltskonnaüritusi naudin väga. Võtan kõiki ebaõnnestumisi südamesse ja üldse olen väga emotsionaalne, mõtisklen pidevalt inimeste tunnete ja iseenda üle. Kinnine inimene, kuid oskan valetada oma tunnete kohta nii, et teised ei saa arugi. Kohusetunne on liiga suur. See on koormav, kui süda koguaeg millegi pärast valutab.
Vahel mõtlen, et selline ongi minu elu - raskuste ületamine. Kui on hea ja kerge, siis ma leian endale raskusi. Ma justkui oleks juba harjunud, et koguaeg peab halb olema. võibolla on mõjutanud ka see, et väiksena olin ülekaaluline, mille pärast mind solvati ja okas on hinge jäänud. Ka kodune elu on paigast ära - vanemate pidevad tülid muutsid mind kurvaks ja ei jõua kokku lugeda öid, mil uinusin nuttes.
Käisin ka psühholoogi juures, kelle poolt määratud kunstiteraapiast ei saanud ma abi. Siiski - joonistada oskan ma paremini.
Olen teistsugune inimene - seda on mulle öeldud ja tajun ka ise ja võibolla sellist elu ma endale tahangi. Iga inimene on ju oma õnnesepp, ma tean seda. Palju mõtisklen oma sisemaailma üle, kuid ei suuda ma sellist probleemi lahendada. Palun abi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Uutmoodi vagude kündmiseks on vaja:
a) Pihtimine mõnele autoriteedile, temaga probleemide arutlemine,
b) Päeviku pidamine ja seal siis dialoog: Muutust-Vajav-Mina ühelt poolt ja Ennast-Muutev-Mina teiselt poolt. Ise küsin ja ise vastan-soovitan ja siis ka TEEN uutmoodi.
c) Korralik puhkus, õige õppimise ja puhkamise režiim.
d) Lõõgastusharjutused, psühhoregulatsiooni lihtsamad võtted. Minu harjutus.
Raskused teevad meid tugevamaks, karastavad. Raskuste ületamine annab ka oskuse Rõõmu rohkem tunda.
e) Lugeda kuulsate tegelaste elulugusid - suutsid nemad, siis suudad ka SINA!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet