sügav masendus 27.11.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma olen pidevalt sügavas masenduses, võiks vist juba üleda, et depressioons. Ma võin täiesti tühiste asjade pärast nutma hakata ja siis järgmine hetk juba kogu südamest vihastada. Pidevalt küsin endalt, miks mind siia maailma üldse vaja on. Mulle tundub, et kõik minu ümber on hästi õnnelikud ja ainult mina olen ainuke õnnetuke, kes üldse ei oska elada. Lisaks vaevab mind juba pikka aega unetus.
Kas peaksin pöörduma kellegi poole ja kui siis kelle?Lihtsalt ei oska oma eluga enam midagi peale hakata, kuid endale otsa peale ka teha ei taha.
Olen 21-aastane neiu ja meele teeb kurvaks veel see, et noorus peaks olema ilus aeg, aga mina olen koguaeg masenduses ja kurb.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Noorus ongi ilus aeg. Mure jagada - ongi kergem. Unetuse ja depressiooni suhtes on varasemalt soovitusi antud - valida sobilikud ja tegutseda. Õpi/töökoormust vähendada, puhkuse osakaalu suurendada. Töid-tegemisi võtta mänguliselt, mitte sügavale südamesse.
Psühhiaater on ka - vajadusel - olemas.
Päevik aitab mõtteid-eesmärke-prioriteete korrastada. Päevik aitab pihtida. Tähistaeva vaatamine näitab Kosmilist avarust ja meie mure-udu tühisust. Tarvis ei ole muretseda, tarvis on tegutseda - oma eesmärke silmas pidada. Noorus on ilus aeg. Ka keskiga ja vanemgi iga on ilus aeg.
Tähtis on printsiip: ELUS - järelikult õnnelik!
Ja nii ta on. Ilma mure-uduta oleme aga veelgi õnnelikumad.
Parimat,
Jüri O.-M. Ennet