Depressioon? 27.03.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

5 aastat tagasi diagnoositi mul liigestes põletik mis haarab hüppe- ja põlveliigeseid. Tänu haigusele pidin loobuma spordist mis tol ajal oli mulle kõik. Sügav ja suur masendus tuli sellest. Alati proovisin kehalises käia ja teha kõike kuid lõpuks ei lastudki tundi. Siiani midagi häirib, kuigi selle aja jooksul peaks ju "harjuma". Häirib see haletsus ja teiste teadmatus, alati räägitakse ära tee seda ära tee teist. Aga kui tahan ja suudan siis miks tema mind keelab?
Nüüd umbes kuu aega tagasi kaotasin lähedase isiku.
Muutused isus - söön vähe, vedeliku tarbin palju. Enamasti toidu lõhna tundes tekkivad iiveldushood. söön 1 kord päevas kui isegi seda. 4 puhkepäeva olen tarvitanud alkoholi. Alkohol aga ei aita ka midagi ja üldse oma haiguse pärast ei tohiks ju seda kasutada?!?
Sõpradele enam ei helista, ei kirjuta, ei käi nendega enam väljas. Vanematega proovin suhelda paremini kuid enamasti ikka sulgen ennast enda tuppa ja olen seal. Lihtsalt olen. Kas nutan või istun niisama. Mingit seltskonda ei soovi. Lohutusi ei taha ka enam kuulata. Kaua lihtsalt võib! Raske on magama jääda, öö jooksul ärkan 3-4 korda. Vanematel niigi raske, olin nõus sellega, et lähen käin perearstil kuna nad arvavad et mul on depressioon!
Mis on teie arvamus? Ja ma sooviks kuidagi "sporti" ka teha ilma keelamiseta, kuidas see võimalik oleks?
Ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teil on "lopsakas" depressioon ja seda ongi vaja siis kõrvaldada. Saate murest vabaks, siis mahub organismi ka rõõmu. Alustaksin une korrigeerimisest, siis reguleeriksin veidi toitumist (söömist ikkagi rohkem kui kord päevas), siis kehalised harjutused (sellised, mis liigeseid ei ärrita).
Alustuseks ikkagi veidi antidepressanti ka.
Kaugetel aegadel paavst Innocentius III kuulutas ristisõja meie esivanemate maale ja piiskop Albert organiseeris selleks isegi Mõõgavendade ordu. Täna ju otseselt s e l l i s e i d "välis-abistajaid" ei ole. Kodukootud kukepoks küll käib ja rahvaasemikud on ülimalt nördinud, kui n e n d e "rahva huvide eest võitlemine" ka linti läheb ja teisedki nende mõtteid kuulda saavad. NB! kui ajad lihtrahva huvide eest asju, siis peaks ju ülimalt heameel olema, et seda asja ajad, see lindis on ja teisedki sellest veelgi enam teada saavad. Aga kui varjad, lindistamist (mitte eraelu, aga riigiasjade ajamine) taunid, siis ...
Mida on õigel mehel varjata?
Aga neid depressioone ei saa AD-ga kõrvaldada, seda saab poliitilise aktiivsusega muuta.
Meeleolu paranedes leiate kindlasti ka uusi lähedasi sõpru ja rohkemgi veel.
Tegutsege.
Igast murest saab üle!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet