ei suuda käitumist kontrollida... 06.11.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minu probleem on selline, et ma ei suuda oma emotsioone kontrollida, olen ebastabiilne.Ma ei tea, kas mul on stress, depressioon või midagi veel hullemat.

Asi on selles, et vihastun tühja kohapealt, endalegi ootamatult võib järsku peale tulla selline kurbus, et ajab nutma.Aeg-ajalt ärritavad sellised tühised asjad, mis on normaalse inimese jaoks tühised.

Ma ei hakka alati vihastudes mitte häält tõstma, vaid ajab silma märjaks, selline jõuetuse tunne.Endaga kunagi rahul pole,ei välimuse ega iseloomu poolest,pidavat enese suhtes liiga kriitiline olema.Olen kuulnud, et teised on minust paremal arvamuse,l kui ma ise.

Ma tean, et midagi on viltu, aga ei suuda ka muuta... Palun kirjutage milles võib asi olla.Kusjuures kodus on kõik korras ja mul on maailma parim mees ja töölgi pole hullu.

Ettetänades Janika.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tajute enda psüühika juures mingit muutust,mis Teid häirib.Ise ka põhjusi oma psüühika muutuste kohta ei oska nimetada.Mingit ägedat stressi ilmselt Teie elus ei ole viimasel ajal olnud.Raske on ka diagnoosi panna, sest taustinformatsiooni on vähevõitu.Samas mingi põhjus peab olema,kuid see võib olla ka varjatud,mida inimene ise ei teadvusta endale.Taolistel juhtudel võiks pöörduda psühholoogi või psühhoterapeudi poole,kes aitaksid avada sügavamaid hingesoppe.Tundub siiski kirjelduse järgi, et ka depressiooni mõningad tunnused on Teil olemas.Psüühikamuutused võivad ilmenda teinekord ka organismi sees toimuvatest protsessidest (ealised füsioloogilised muutused,somaatilised haigused jt.).Soovitan siiski mitte venitada ja pöörduda psühhiaatri või psühholoogi poole oma probleemiga ja Teid on võimalik edukalt abistada.Ei tasu lasta hädal vinduda ja süvenenda,sest hiljem võib Teie abistamine osutuda keerulisemaks.

Soovin julgust oma probleemiga tegelemiseks ja edu

Jaanus Mumma