valelik pruut 20.06.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on probleem oma tüdruksõbraga, kes on 16.a Ise olen 24.a Suur vanusevahe on sellepärast, et meie suhte alguses valetas mu tüdruk ennast vanemaks ja ma sin alles pool aastat hiljem sellest teada, siis oli ka nagu hilja suhet lõpetada, kuigi see mu tookord plaanis oli....
Aga asi nimelt selles, et tüdruk valetab koguaeg, vanematele, mulle, koolis jne.... Ühesõnaga haiglaselt lausa valetab. näiteks kakub ta salaja suitsu ja vahele jäädes, pisarsilmi vannub, et ta ei teinud, alles siis, kui tunnistaja, kellega koos kiskus ütleb, siis murdub ja süüdistab mind, et olen karm ja ta ei julgenud rääkida... Minu karmus seisneb nimelt selles, et olen talle andnud valida suitsetamise ja minu vahel. Nüüd siis hakkas 9-dat klassi lõpetama, 18 juuni pidi olema lõpupidu, helistas ikka, et hoia nüüd pöialt lähen eksamile jne... Siis tuli teade, et kukkus Matemaatika eksamilt läbi ja järeleksam on ainult augustis, pikk lugu, kuidas talle ikka liiga tehti, et 3-e ei pandud. Lõpuks helistab mulle minu sõber ja räägib, et olla kuulnud, et ta polevatki ühelgi eksamil käinud.... Uurin siis tüdrukult, mis ta sellest jutust arvab, tema jälle sõimab, et usu jahh külamutte.... Õhtul otsisin arvutist ta klassijuhataja e-maili ja kirjutasin kirja, siis telefonitsi suhtlesime ja muidugi tuleb välja, et polegi jahh käinud eksamitel vaid hoopis juba juuni alguses istuma jäetud ja õpikudki ära toonud.... No lugusid on veelgi, aga ehk oskate teie mulle nõu anda, kuidas käituma peaksin jne.... Tüdruk ise elab Valgas ja mina Tallinnas....
Siis nüüd on lubanud ennast ära tappa, kui teda hülgama peaks, sest temal polevat kedagi peale minu....oli isegi mingeid valuvai´gisteid närinud, aga kohe välja öökinud... Loodan, et oskade mulle adekvaatset infot anda, mida temaga ette võtta.
Ette tänades Jaak!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Miks istuma jääb? Miks salaja suitsu "kakub"? Miks valetab? Miks lubab end ära tappa ja kas ka tegelikult? Miks...?
Kodused tingimused võivad olulised olla. Oluline võib ka see olla, et psühhiaatri juures peaks neid mälu, õppimise, valetamise asju arutama. Psühhiaater on Valgas olemas ja sealt saab abi. Arvan, et koos Teiega ja üheskoos saate selle psühhiaatrilise käigu ette võtta.
Kannatlikkust ja tegutsemist!
Teile mõlemile parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet