alkohol ja unehäired 04.05.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

olen selle probleemiga maadelnud juba umbes 10 aastat.Lugu nimelt selles,et kui olen tarbinud alkoholi on uni kohe häiritud.Magama jäämisega probleeme ei ole aga pärast 2tunnist und ärkan üles ja edasine öö näeb välja umbes nii,et 1,5tundi keeran ennast edasi tagasi ja proovin uinuda siis tukun 10 minutit(vahel pool tundi) ja jälle ärkan ning nii hommikuni välja.Seda juhtub ka siis kui tulen mõnelt ürituselt hommikul 4-5 aeg kuid olen puru kaine.Uni on ikka häiritud,ärkan 2-3 tunni pärast ja edasi tiksun seal voodis und oodates.See kõik oleks arvestatav kui alkoholi kogus oleks suur aga ei ole.Selle une sassilöömiseks piisab 1-2 klaasist veinist või mõnest siidrist õhtu jooksul(ma leian,et seda ei ole palju).Üldiselt ei ole ma mingi alkoholiga liialdaja,tegelen spordiga,suhtlen sõpradega jne.,käin teatris-kinos st. oskan puhata ja sellepärast ei oska oma probleemile mingit mõistlikku põhjust leida.Olen sellel teema vestelnud ka perearstiga,kuid tema vastus on,et ärge tarbige siis alkoholi(ma arvan,et klaas või kaks veini õhtusöögi juurde ei ole ju väga suur patt,või on?).Ei oska sellega kellegi poole pöörduda sellepärast siia kirjutan ehk saan mingitki infot. MITTEALKOHOOLIKUST UNETU

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

See on see individuaalne reaktsioon alkoholile.Meie kõigi
ainevahetus ja ajukeemia on veidi erinev.Ilmselt alkoholi
laguproduktid tekitavd teis veidi ärevust ja unerütmi häireid.
Enamusel on ju väike naps lõõgastava ja ärevust vähendava
toimega.
Näiteks osa kollasest rassist ei talu üldse alkoholi (üks vajalik
ferment ei funksi neil hästi).
Teil võib olla tegemist teatud alkoholi metabolismi iseärasustega
või tõenäolisemalt ajukeemia omapäraga.
Võimalused: 1.napsulõbust loobuda ja hästi magada
2.Vahest nautida head veini ja sel juhul juba arvestada unetusega
3.Napsi ja unerohtu koos aga küll ei soovita.
Samas siiski süütuid looduslikke rahustavaid teesid võiks ju
proovida,kuid vaevalt neist ka kasu on.
Edu Teile!
J.Mumma