Mure mehe tervise ees 13.09.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, on tekkinud hirm mehe tervise pärast. Oleme 11a koos elanud, talle on iseloomulik lühike süttenöör, ärritub kergelt ja impulsiivselt, kuid rahuneb ka kiirelt.
Nüüd paari aastaga on asi hullemaks muutunud, selg sai tööl kahjustada, tihti tusatuju, stress, teda valdavad raevuhood, kehajäikus, unehäired. Tüli käigus kukub kokku ja tekivad käte-jalgade tõmblused. Tal on hirm, et algamas on parkinsoni tõbi, kuna ta isa ja vanaema põdesid seda.
Minul hirm poja ja enda turvalisuse pärast, kuigi ta ei ole tavaelus vägivaldne, siis tüli käigus kui vihastab, ei kontrolli end ja on mulle kõrikallale tulnud või raputanud.
Märkasin kapis erinevate vitamiinide seas rahustavaid tilkasid, looduslikud ja pudel suht tühi, ehk ta on hakanud neid kasutama, kuid antidepressante ja xanaxeid võtta ei soovi. Olen tegema püüdnud palju rääkida kõigest sellest, tänaseks päevaks on ta nõus abi saama, varasemalt leidis, et tal pole häda midagi.
Mida annab teha, kuhu pöörduda?
Tahan, et ta saaks uuesti elada täisväärtuslikku elu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Parkinsoni tõve kohta saab täpset infot neuroloogide käest.
Stressi maandamiseks sobib Enneti palve esimene samm. See harjutus aitab lõdvestada lihaseid ning parandada verevarustust. Kui aga keha oskab lõdvestuda ning veri kannab organismis hapnikku ringi, muutub inimene reipamaks ning näeb maailma erksamates värvides. Seejärel paraneb meeleolu, stress taandub ega söanda enam tagasi tulla.
Enneti palve.
Ringutus-Sirutus ja Lõõgastus.
Ringutan-sirutan end Taevatähe ehk Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht). Käed üles, pea kuklasse, naeratus näole, õlad taha, rind ette, kõht sisse.
Siis painutus ette-alla, kael-õlad lõdvaks (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõõgastub lumbo-sakraalne ehk vööpiirkond.
Lõõgastub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järkjärgult päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.
Alkohol olgu välistatud.
koostöö perearsti ja tema soovitusel teistegagi (kui ta - perearst - vajalikuks peab).
Koosmeel ja kodused koostööd - ühiselt saab igast murest üle.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet