Südame vahelöögid, üldine enesetunne 14.08.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on juba kuskil viiendat aastat veider jama südamega.
Umbes 5 aastat tagasi oli mul raske aeg (pinged/stress)
Hakkasin sellel ajal tundma jõnksatusi südames. Pöördusin perearstile, kuid arst jõudis järeldusele, et see tulenebki pingetest. Samasuguseid jõnksatusi olen nende aastate jooksul tundnud ka siis kui on külmavärinad, või keha on pinges. Nüüd viimasel kuul on jälle pingeline periood ning sümptomid on hakanud sagenema. Tunnen vahelööke. Neid võib olla mitu korda päevas. Vahest kui hakkan magama jääma ja tuleb vahelöök, siis on see nii vastik, et olen hetkega istuli. Heites voodisse tunnen kuidas südame rütm järsult aeglustub. Tekib selline ebameeldiv tunne mis hakkab vaikselt kaduma rütmi kiirenemisega. Vahepeal tekib kurku tükitunne mis hakkab nagu rõhuma. Tavaliselt möödub ise mõne aja pärast. Selline on olukord.
Siit ka küsimused.
1. Kas aasta kestev pingeline olukord võib tõesti südant sedasi kahjustada?
2. Kas järks rütmi langus on kuidagi ohtlik?
3. Kas vahelöök võib olla kuidagi ohtlik ning kas see võib südant veelgi kahjustada?
4. Kas on olemas mõnda ravimit mis vabastaks füüsilistest pingetest?
5. Kas ka tõsine südamehaigus võib näidata end hooti?
6. Millised on mu võimalused vahelöökidest vabanemiseks ja enda südame säästmiseks?
Siia lisaks, et ei tegele spordiga, kuid südamega füüsilise pingutuse ajal probleemd pole.
Loodan, et sai kirja piisavalt infot
Tänan!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Soovitan ikka koostööd oma perearstiga. Korralik läbivaatus, südame kuulatlus. Seejärel EKG, analüüsid- TSH FT3 FT4 jm.
Kirjeldate vaevuseid mis on tõenäoliselt tingitud funktsionaalsetest häiretest, need on ohutud, kuid mõnikord häirivad.
1. Mõõdukas stress ei kahjsuta südant, tõsiküll, suureneda võib ärevus ja alaneb tajumislävi. St hakkate tajuma normaalseid kehalisi aistinguid kui väga häirivaid.
2. See on normaalne, et õhtul ja öösel on südametegevus aeglasem.
3. Vahelöök ei ole ohtlik, ega ei kahjusta südant.
4. Jah on, kuid mina väldiksin neid. Tuleb õppima pingeid juhtima, vältima olukordi, kus on teada, et "läheb ütlemiseks või päris tüliks". Mõõdukas koormus, sörkjooks, ratasõit on suurepärane võimalus vaimse stressi ja ärevuse alandamiseks. Kirjutate ka ise, et mõõduka füüsilise koormuse ajal probleeme ei ole.
5. Tõeline südamehaigus on püsiv.
6. Loe punkti 4.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi