omep 06.02.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Teie käest olen saanud korduvalt asjalikke nõuandeid. Aitäh!

Vastasite minu poolt kirjutatud kirjale, et liiga pikk Omepi tarvitamine ei ole ka hea, see võib kaasa tuua uued kõhuvaevused. Milliseid kõhuvaevuseid see kaasa tuua võib? Kui pikalt ja kui tihti võib Omepi kuure teha?

Tänan vastuse eest juba ette

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Omeprazol ja pantoprazol toimeainega ravimid on veidi üle reklaamitud. Stiilis, kui sööd ja kõrvetab, siis kohe tulebki võtta ravimit. Meditsiiniliselt võiks olla näidusutseks olukord, kui esineb korralikke kõrvetisi üle 4 x nädalas. Mitte aeg-ajalt ja natuke. Abiks on kõrvetiste küsimustik. Võib olla vajate kolmikravi, sageli on vaevus koos h.pylori nakkusega. Ja olete päris noor, võin soovitada ka vastava kogemusega kirurgi konsultatsiooni, seda nimetatakse Nisseni protseduuriks. Nii on mitmed Teie eakaaslased vaevusest vabanenud. Maohape on päris tähtis nõre ja seda alla suruda kestvalt ei tohiks. Järgnevalt lisan copy-paste ravimi kõrvaltoimetest.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Võimalikud kõrvaltoimed Nagu kõik ravimid, võib ka see ravim põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki. Kui teil peaks tekkima ükskõik milline alljärgnev harvaesinev, aga tõsine kõrvaltoime, lõpetage Omepi võtmine ja võtke otsekohe ühendust arstiga: -Äkki tekkiv hingeldus, huulte, keele ja kõri või keha turse, nahalööve, minestamine või neelamisraskused (raske allergiline reaktsioon). -Naha punetus koos villide tekkimise või naha irdumisega. Veel võib esineda raskekujuline villilisus ja veritsus huultel, silmades, suus, ninas ja genitaalidel. See võib olla Stevensi- Johnsoni sündroom või toksiline epidermise nekrolüüs. -Naha kollasus, tume uriin ja väsimus, mis võivad olla maksaprobleemide sümptomid. Teised kõrvaltoimed: Sageli esinevad kõrvaltoimed (võivad tekkida kuni 1 inimesel 10-st) -Peavalu. -Mao või soolestikuga seotud toimed: kõhulahtisus, kõhuvalu, kõhukinnisus, kõhupuhitus. -Iiveldus või oksendamine. -Healoomulised maopolüübid. Aeg-ajalt esinevad kõrvaltoimed (võivad tekkida kuni 1 inimesel 100-st) -Jalgade ja hüppeliigeste turse. -Unehäired (unetus). -Pearinglus, torkimistunne, unisus. -Peapööritus (vertiigo). -Muutused maksa tööd näitavates vereproovides. -Nahalööve, nõgestõbi ja nahasügelus. -Üldine halb enesetunne ja energiapuudus. -Puusaluu-, randmeluu- või lülisambamurd. Harva esinevad kõrvaltoimed (võivad tekkida kuni 1 inimesel 1000-st) -Vereprobleemid, nt valgeliblede või vereliistakute arvu vähenemine. See võib põhjustada nõrkust, verevalumeid või muuta nakkuste tekkimise tõenäolisemaks. -Allergilised reaktsioonid, mõnikord väga rasked, sealhulgas huulte, keele ja kurgu turse, palavik, vilistav hingamine. -Vere naatriumi sisalduse vähenemine. See võib põhjustada nõrkust, oksendamist ja krampe. -Erutus, segasus või depressioon. -Maitsetundlikkuse muutused. -Nägemisprobleemid, nt nägemise ähmastumine. -Äkilise algusega vilistav hingamine või õhupuudus (bronhospasm). -Suukuivus. -Suu limaskesta põletik. 5/8 -Nakkus, mida nimetatakse „sooriks“ (kandidoos), mis võib mõjutada soolestikku ja mida põhjustab seen. -Maksaprobleemid, sealhulgas kollatõbi, mis võib muuta naha kollaseks, uriini tumedaks ja tekitada väsimust. -Juuste väljalangemine (alopeetsia). -Nahalööve kokkupuutel päikesevalgusega. -Liigesevalud (artralgia) või lihasvalud (müalgia). -Rasked neeruprobleemid (interstitsiaalne nefriit). -Suurenenud higistamine. Väga harva esinevad kõrvaltoimed (võivad tekkida kuni 1 inimesel 10 000-st) -Muutused verevalemis, sealhulgas agranulotsütoos (valgevereliblede puudus). -Agressiivsus. -Asjade nägemine, tundmine või kuulmine, mida ei ole olemas (hallutsinatsioonid). -Rasked maksaprobleemid, mis viivad maksapuudulikkuse ja ajupõletikuni. -Äkki algav raske nahalööve või villide tekkimine või naha irdumine. Sellega võib kaasneda kõrge palavik ja liigesevalud (multiformne erüteem, Stevens-Johnsoni sündroom, toksiline epidermise nekrolüüs). -Lihasnõrkus. -Rinnanäärmete suurenemine meestel. Sagedus teadmata (esinemissagedust ei saa hinnata olemasolevate andmete alusel) -Soolepõletik (mis võib põhjustada kõhulahtisust). -Kui te kasutate Omepit kauem kui kolm kuud, siis on võimalik, et magneesiumi sisaldus teie veres võib väheneda. Väikese magneesiumi sisalduse tunnusteks on väsimus, tahtevastased lihaste kokkutõmbed, segasusseisund, vapluskrambid, pearinglus, kiirenenud pulss. Kui teil ilmneb mõni neist haigustunnustest, siis rääkige sellest oma arstile kohe. Väike magneesiumi sisaldus võib viia ka kaaliumi ja kaltsiumi sisalduse vähenemisele veres. Teie magneesiumi sisalduse jälgimiseks võib teie arst otsustada regulaarselt teilt vereproove võtta. -Lööve, millega võib kaasneda liigesevalu. Omep võib väga harvadel juhtudel mõjutada vere valgeliblesid, mis viib immuunpuudulikkusele. Kui teil on nakkus, mille nähtudeks on palavik ja oluliselt halvenenud üldseisund või palavik koos paiksete põletikunähtudega, nagu valu kaelas, kurgus või suus või urineerimisraskused, siis peate esimesel võimalusel pöörduma oma arsti poole, et vereproovi abil saaks välistada valgeliblede puuduse (agranulotsütoos). On oluline, et ütleksite sellisel juhul, millist ravimit te tarvitate. Kõrvaltoimetest teavitamine Kui teil tekib ükskõik milline kõrvaltoime, pidage nõu oma arsti või apteekriga. Kõrvaltoime võib olla ka selline, mida selles infolehes ei ole nimetatud. Kõrvaltoimetest võite ka ise teavitada www.ravimiamet.ee kaudu. Teavitades aitate saada rohkem infot ravimi ohutusest.

Source: http://rx.ee/o/1346-omep-20mg.html?start=1
Loe edasi © RX.ee