Maovaevused 28.06.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Vaevlen juba 4 kuud refluksi ja maohädade käes. Algas kõik märtsis peale stressirohket perioodi tükitundega kurgus ja kõrvetistega rinnus. Perearst kirjutas Omep 20 mg , kuid vaevused süvenesid. Külastasin aprillis maoarsti, kus midagi ei tuvastatud, vaid kerge punetus söögitoru allosas. Ravi ei määratud. Mai algul käisin Lor arstil, kus diagnoositi põletikuline söögitoru, raviks Nexium. 20 mg õhtuti. See rohi tõi mulle kohutavad kõrvetustunde ja rinnakuvalud. Neid sain võtta 2 päeva, perearst soovitas ravi katki jätta. Aga minu vaevused süvenesid, kõrvetised asendusid jubedate maovalude, tükitundega kurgus, keel on niii valge ja katune, hapu maitse suus. Kohati oli tunne nagu oleks pulk söögitorus. Jubedamad valud on kestnud 1.5 kuud. Perearst saatis ka kõhukoopa ultrahelile, mai lõpus, see oli korras. Aga minul endiselt valud kolmnurgas ja samal kõrgusel seljas. Käisin uuesti 22.juuni gastroskoopial, kus diagnoositi tugev söögitoru põletik ja raviks omep 40 mg hommikul ja õhtul. Kokku 80 mg. Siit ka küsimus: kas söögitoru põletik võib tekitada sellist närivat valu kolmnurgas, mis kiirgub selga? Kui UH kuuaega tagasi oli korras, kas kõhunääre võib siiski neid vaevusi põhjustada või pigem ikka on see näriv valu söögitoru põletikuga seoses? Valu pole tugev, vaid selline näriv ja tuikav.vahel ka torkiv. Ühtlane. Valutab enamasti peale sööki, kuid täna oli näiteks terve öö. Viimasel maouuringul kirjutas arst vastusesse suur libisev diafragmaalhernia 5-6 cm . Magu granumatuloosne. Mulle ta midagi ei selgitanud.
Kas see on song? Võib see olla minu vaevuste põhjustaja? On mul lootust vaevustest vabaneda kunagi? Hetkel rohtu võtnud 6 päeva, kuid muutunud pole midagi. Toiduga hoian väga, jälgin mida söön. Kohviga ei liialda, joon kummeliteed. Elukvaliteet on hetkel nullilähedane, valude pärast ei suuda kuskil käia ega olla.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kui kirjutati leiuks 5-6 cm diafragmaalhernia siis see võib olla püsivate vaevuste põhjus. St osa maost n sopistunud läbi vahelihase ja teeb häda. Raviks kasutatakse Teie poolt loetletud ravimeid, prootonpumba inhibiitoreid- omeprazol, esomeprazol, pantoprazol. Kas on tehtud Helicobacter pyolori proov, kui see bakter on olemas, siis vajaksite kolmikravi.
Väga harva võib söögitoru lahi song vajada kirurgilist ravi, seda tuntakse Nisseni fundoplastikana. Pöörduge palun oma perearsti poole, alati ei ole võimalik kiireid lahendusi leida. Kui vaevus vaatamata ravile süveneb, siis on vajalik ka kõhust kompuuter v magnetuuring. Seda korraldab gastroenteroloog.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi