Mycoplasma pneumoniae 06.11.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

15-aastasel lapsel oli kolm kuud tagasi kopsupõletik. Põletikku põhjustavat bakterit tookord välja ei selgitatud, esmalt väljakirjutatud amoksitsilliin ei mõjunud, aitas klaritromütsiin.
Paari kuu möödudes algas lapsel köha uuesti, seejuures tekkiv röga oli rohelist värvi. Olukord püsis sellisena paar nädalat, kui lisandus kõrge palavik, mis paari päevaga taandus, ning tugev nohu. Arsti juurde läksime, kui palavikku enam polnud, kuid köha ja nohu püsisid. Arst kopse kuulates midagi ei leidnud, küll aga tegi vereprooviga kindlaks Mycoplasma pneumoniae vastased antikehad IgA (=8,2 ehk negatiivne), IgM (>27,0 ehk positiivne) ja IgG (75,6 ehk positiivne), mille alusel määras uue antibiootikumikuuri klaritromütsiiniga.
Uurisin Synlabi veebilehelt ise lisaks, et IgM ja IgG püsivad positiivsena pool aastat peale nakkust ja kauemgi ning ainult IgA positiivne väärtus viitab käimasolevale infektsioonile. Kas antud juhul arst tegi õigesti, kui määras lapsele teistkordse klaritromütsiini kuuri, kui IgA analüüs oli negatiivne ja IgM ja IgG antikehad olid veres olemas tõenäoliselt kolm kuud tagasi põetud kopsupõletiku tõttu? Või viitas rohelise rögaga köha olemasolu siiski antibiootikumikuuri vajadusele?
Antibiootikumikuur kestab kaks nädalat, kas laps võib haigusnähtude taandudes hakata trennis käima enne kuuri lõppu või on õigem oodata?

Ette tänades!

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Kindlasti ei saa ma tervikpilti omamata sh. patsienti nägemata anda hinnangut, kas antibiootikumikuur oli konkreetsel juhul näidustatud või mitte ja milline peaks olema soovituslik režiim. Küll aga võin selgitada antud teemat üldisemalt.
Enamik köha, nohu ja subfebriilse palavikuga kulgevaid haigusi on põhjustatud viirustest. Viirushaigused on iseparanevad ja antibiootikumravist ei ole sel puhul abi. Roheline röga võiks pigem küll viidata bakteriaalsele infektsioonile, kuid mitte alati. Viirusinfektsiooni eristamisel bakteriaalsest oleks abi organismi põletikunäitajate määramisest . Tavaliselt kasutatakse selleks C-reaktiivse valgu määramist veres. Viirushaiguste puhul on C-reaktiivne valk kas normis või vähesel määral tõusnud. Kahjuks ei selgu Teie kirjast, kas see analüüs tehti ja mis oli selle tulemus.
IgG, IgM ja IgA on erinevat tüüpi antikehad ja mõõdavad organismi reaktsiooni haigustekitaja suhtes. Kliinilises praktikas on võimalik neid diagnoosi panemisel kasutada abistavate markeritena ja nad omavad diagnostilist tähtsust ainult juhul kui nad sobituvad patsiendil esinevate sümptomitega. Tulemust tõlgendamise täpsus tõuseb kui antikehi määrata paarisseerumites, st. analüüsid võetakse 2-nädalase intervalliga ja hinnatakse antikehade tiitri muutust. Selliselt võetuna on võimalik hinnata, kas tegu on vanade muutustega või käimasoleva infektsiooniga. Oluliselt kiirem ja täpsem on kasutada haigustekitaja enda määramist. Seda on võimalik teha määrates Mycoplasma pneumoniae DNA ninaneelu kaapes. Kui vastus tuleb positiivne, on diagnoos kindel, kui vastus tuleb negatiivne ei välista see Mycoplasma diagnoosi esinemist.
Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst