Mykoplasma pneumoniae 17.04.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Eelmisest sügisest rögane köha, aeg-ajalt valu paremal rinnakorvi all ja seljal abaluu all. Käisin perearstil,kuulates korras, märtsis sain kopsuarstile. Röntgenist ja kompuutrist selgus, et paremas kopsus on koldeline leid, sõlmed 5-8 mm, mõned kaltsifitseerunud, basaalosas enam anterioorselt alveolaarset varjustust. Mõlemal pool väikesi ebateravalt piirdunud alveloaarse tihenemise koldeid. Järeldus: eelkõige põletiku leid: atüüpiline pneumoonia? tbk? SPIRO act%FVC 2-06 85 FEV 1 !.57 77 FEV/FVC 76.02 97 PEF 4.48 80 B.
Tuberkuloosi sõeluuring negatiivne, pneumoonia Mycoplasma PN igM 42,1. Perearst määras ravi Zinnat 500mg 2 korda päevas. Peale 6 päevast ravi enesetunne ei paranenud. Kuna kohapealne kopsuarst käib Soomes tööl ja kaks nädalat teda pole, siis sai konsulteerida Tallinna kopsuarstiga telefoni teel, kes määras raviks Klacid 500mg 7 päeva (sisaldab laktoosi). Mul on piimatalumatus, aga Sumamedi ei saanud arst kirjutada, sest kaalun 45 kg. Ravist on möödunud kolm nädalat, jätkuvalt on nina seest katki,sekreet valgub kurku, kurk rögane. Välja köhides on röga beežikas. Muidu köha vähene. Veebruaris lõi ka silmadesse põletiku, mida kaks silmaarsti pole suutnud ravida. Ilmselt on see ka mükoplasma bakterist tingitud. Silmapõletik pole ka kadunud. Pinge ja tuim valutunne on seljas ja nõrk olla. Kopsuröntgenit teha praegu ei saa, sest haigla on viiruse patsiente täis, oht nakkust saada on suur. Koroonatest negatiivne, olen kuu aega olnud ainult kodus.
Perearst arvas, et ravi on olnud piisav ja midagi muud tegema ei pea.
14.04 analüüsid: uriin: erikaal: 1.020; sade: hägune; reakst: 8, muu negatiivne
Veri: kreatiniin 72.00; ALAT 15.00; ASAT 14.90; LDH 293; lipaas 35.5; CRP 1.00; WBC4.99;RBC 5.08; Hb 148; Hct46,1;MCH 29.1; MCHC 321;
MCV90.7;Plt211; Lymph% 32.7; Lymph 1.63; Mono% 9,4; Mono 0.47; Baso% 0.8; Baso 0.04; Eo% 1.4; Eo0.07; neut%55.7; Neut 2.78; PDW16.4; PDW-CV13.1; MPV 11.7; Nt-proBNP124,9TroponiinT (kõrgtundlik)5.19; Mycoplasma pneumoniae IgM 30.8; Mycoplasma pneumoniae igA 3,4
Paluksin Teie arvamust edasise kohta, sest tervena ma ennast ei tunne. Kas oleks vajalik veel ravi jätkata? Või tõesti loota, et ehk läheb millaski paremaks.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Asjad ei ole alati nii ühesed ja lihtsad, kui tahaks. Lohutab see, et põletikuaktiivsus vres on madal, st CRV 1,0 ( kui õigesti saan aru, st mitte 100). Mycoplasma IgM näitab atüüpilist hingamisteede infektsiooni ägedas faasis, normis peaks olema IgM tase < 10, Teil aga 30. Panen allpool täiendavat infot Synlabi kodulehelt.
Ega ometi ei suitseta ?? Kui suitsetate, siis loobuge KOHE ! Spirogramm pole päris korras, peaks ära tegema ka bronhodilataatortesti. Tekib kahtlus KOK ehk kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse suhtes.
Julgen soovitada pikemat ravi, isegi 2-3 nädalat kalritromycin 500 mg x2 ( ehk Teie ravim Klacid). Ja 1 kuu pärast uus piltdiagnostiline uuring, CT v MRT dünaamikas. Kui on hea klapp perearstiga, siis võiks hinnata Mycoplasma antikehade IgM, IgA ja IgG muutust pikema aja jooksul. Ehk kas toimub ägeda infektsiooni vaibumine või mitte.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi
Mycoplasma pneumoniae on väikseim ja lihtsaim isereplitseeruv bakter. M. pneumoniae võib põhjustada kergelt kulgevaid ülemiste hingamisteede põletikke ning raske kuluga ebatüüpilist kopsupõletikku. Haigus areneb vaid 5 – 10%-l nakatunutest.

M. pneumoniae poolt põhjustatud kopsupõletik tekib tavaliselt aeglaselt. Esmalt tekib farüngiit, põskkoopapõletik, harvem keskkõrvapõletik ning seejärel alumiste hingamisteede põletik. Kopsupõletik hõlmab enamasti ühe alumise kopsusagara ja on interstitsiaalne või bronhopneumonaalne.

Lisaks põletikele hingamisteedes seostatakse M. pneumoniae´t ka hemolüütilise aneemia, polüradikuliidi, entsefaliidi, aseptilise meningiidi, perikardiidi, pankreatiidi, astma ja artriidiga.

M. pneumonia levib piisknakkusena, on vähekontagioosne. Kõige sagedamini haigestuvad lapsed ja noored täiskasvanud ning immunosupresseeritud täiskasvanud.

M. pneumoniae´l puudub rakusein, mistõttu on resistentne rakuseina toimivatele antibiootikumidele.

Näidustus:
Kahtlus Mycoplasma pneumoniae infektsioonile

Uuritav materjal: Seerum

Analüüsimeetod: ELISA

Referentsväärtused:vt Referentsväärtuste tabel

Tõlgendus:
IgA
Tekib nii primaarse- kui reinfektsiooni puhul.
Positiivne tulemus viitab käimasolevale infektsioonile. Soovitav võtta kordusproov 2 – 3 nädala pärast ning hinnata tulemusi dünaamikas.
IgM
Positiivne tulemus viitab ägedale infektsioonile.
Püsib kuni 6 kuud.
IgM kaob verest sõltumata haiguse kulust. Ei sobi ravi efektiivsuse hindamiseks.
Täiskasvanutel reinfektsiooni korral IgM ei teki.
Lastel ei teki sageli ka esmasinfektsiooni puhul.
IgG
Püsib positiivsena aastaid peale nakkust.
Ägeda infektsiooni diagnoosimiseks võtta kordusproov 2 – 3 nädala pärast ning hinnata tulemusi dünaamikas.
Ei sobi ühekordse analüüsina ägeda infektsiooni diagnoosimiseks.