vererõhk madal? 21.11.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Juba mõnda aega olen (valdavalt õhtuti) tundnud end rohkem väsinuna kui põhjust arvan olevat. Pea kipub uimane olema ja kumisema, vahel on õhupuuduse ja südamepekslemise hooge. Ajuti ka nagu pitsitaks rinnus ja järsul püstitõusmisel läheb vahel 'silme eest mustaks' (ära minestanud just ei ole, aga tuikuma on küll võtnud). Kõrvus kah kumiseb ja vilistab - päeval ei ole märgata, aga õhtuti viimasel ajal alati. Mitte tugevasti, aga selgesti tajutavalt ja omajagu häirivalt (kõne või muusika kuulamist siiski ei sega).
Pelgasin, et viimaks on vererõhk kõrgeks läinud (kunagi teismelisena oli lühike periood, mil mul olid väga tugevad peavalud ja vererõhk tõusis lausa 190-ni, nii et olin seetõttu haiglas ravilgi). Soetasin omale vererõhu mõõtmise aparaadi (Sencor SBD 1470). Olen seda nüüdseks mõne päeva seda kodus kasutanud - ja oma suureks üllatuseks tõden, et vererõhk puhkeolekus on mul enamasti ootamatult madal: süstoolne pigem alla kui üle 100 ja diastoolne enamasti natuke üle 60. Madalaim mõõt on olnud 90/48. Pulss enamasti 60-70 vahel (vahel ka alla 60). Paar korda kahe viimase päeva jooksul on aparaat ka rütmihäireid tuvastanud. Siiani on mu vererõhk aga pigem 120...130/ 80+/- olnud. Tõsi, mõõdetuna alati päevasel ajal ja arsti juures.
Pea kuu aega tagasi lasin apteegis vere kiiranalüüsi teha: kolesterool 6,2, veresuhkur 4,6 ja hemoglobiin 141.
Füüsiliselt olen küllalt aktiivne - sporti küll ei tee, ent varakevadest hilissügiseni müttan õues kogu aeg (pikad päevad pidevalt liikvel). Talviti olen rohkem tubane, ent mitukümmend ruumi küttepuid tuleb oma metsast ikka igal talvel ära teha ja aeg-ajalt kraavikaldaid võsast puhastada.
Et enesetunne on juba üsna pikalt natuke kehvapoolne olnud, siis küsin, kas peaksin õige arsti poole pöörduma (oma perearst, nagu täna selgus, on praegu puhkusel, muidu oleksin tema juurde läinud).
Annan veel teada, et ma ei tarvita ei alkoholi, tubakat ega kohvi (muudest meelemürkidest rääkimata) ega pole neid (va kohv) ka kunagi pruukinud. Kehakaal on optimaalsest mõnevõrra suurem (93 kg 1,85 m pikkuse juures) ja see ei ole lihaste arvelt. :) Põen liigesehaigust (anküloseeriv spondüliit oli see nimetus vist) ja saan sellevastast ravi.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Väsimus vaevusena on tegelikult üsna keerukas. Selle taga võib olla mõni kehaline haigus või ka psüühhiline probleem- levinuim nendest on depressioon. Vererõhk iseenesest eriti vaevusi ei pähjusta, ka Teie kaal on ju korras. Mitmed ravimid ja nende kombinatsioonid võivad samuti põhjustada väsimust. Jah, kindlasti on mõtekas pöörduda perearsti vastuvõtule- kolleeg saab kõike vahetult uurida, küsitleda, mõtelda ja teha uuringute-konsultatsioonide plaani. Senitehtud analüüsid on igati kenad.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi