Kõrge bilirubiini tase 24.07.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Pöördun Teie poole küsimusega, millest võib olla tingitud lubatust normist kõrgem bilirubiini tase. Nimelt, minu abikaasal (35 a., kasv 192, 90 kg kaal jätis suitsetamise maha ca 7-8 aastat tagasi) tekkis allergia, mille tõttu pidi ta vereproovi andma. Maksa analüüsid olid normis, bilirubiin oli veidi kõrge (vist isegi mõlemad), hemoglobiin on tal aastaid olnud 169 ringis, suhkur 3,9, erütrotsüütide arv on vist ka veidi kõrge 5,7, kolesterooli tase on 5,3. Mehel esineb väsimus ning mulle tundub, et aeg-ajalt silmad on veidi kollakad, samuti pisted vasakul ja roiete all (hiljuti esines). Samuti on tal luksumisehood (harva, aga kui tekkib, siis kestab pea pool päeva). Perearst suunas sisearsti juurde. Palun öelge, kas asi on tõsine? Erilisi kaebusi tal ei ole. Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Põhjusi on väga palju. Kui "maksaproovid" on korras, siis võib olla tegemist healoomulise bilirubiinitaeme tõusuga, seda nimetatakse Gilberti sündroomiks. Selle korral esineb just hommikune bilirubiini tõus ja silmad on tõesti kergelt kollakad, kuid erilisi vaevusi pole. Kuid uurima peab- ultraheli maksast, CT ??, teised analüüsid, ravimite ja alkoholi tarvitamine, täisvererpoov, pissiproov jt.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi