Parem jalg tuim 28.03.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes nädal tagasi hakkasin tundma jalalabades (eriti paremas) tuimust ja kergeid torkeid - nö "surnud" tunnet. Nüüdseks tunnen lisaks sellist kerget tuimust terves paremas jalas (kuni istmikuni välja). Seda pole varem esinenud, küll aga olen alati kimpus olnud vereringehäiretega (jalad, käed, nina külmad). Varasemalt pole regulaarset füüsilist trenni väga teinud (välja arvatud jalutamine), kuid alates selle aasta algusest hakkasin lisaks tegema ka päevas umbes tund aega kardiotrenni cross-traineril ja umbes pool tundi võimlemisharjutusi. Vitamiinidest olen manustanud C- ja D-vitamiini. Mingeid haigusi ei tea endal olevat ja otsest stressi või ärevust samuti mitte. Vereproovi pole paar aastat andnud, aga viimases vereproovis oli mu bilirubiini tase kõrge ja kord oli ka veresuhkur veidi üle normi. Mu isa põeb 2. tüübi diabeeti, aga see ei tohiks minu teada pärilik olla. Mingeid ravimeid ma ei tarvita, aga paar päeva enne jalgade tuimust võtsin Paracetamoli, mida pole varem kasutanud. Tegelikult arst ei soovitanud mul seda kõrgema bilirubiini tõttu kasutada.

Kokkuvõttes pole mul üldse aimu, millega tegu ja kas trenn tuleb pigem kasuks või ehk olengi end kuidagi üle treeninud. Ehk oskate midagi soovitada.

Suur tänu!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teie vaevus on esmapilgul mittespetsiifiline, st kindlat haigust oletada on raske. Jah, usin koormus ja trenn võib anda loodetud positiivse efekti asemel palju ebameeldivaid aistinguid. Kindlasti mõtleksin k seljast algava närviärritusele, sama närv kulgeb ka tuharas läbi pirnlihase. Ka selle lihase pinge võib anda sedasorti vaevust. Lohutuseks niipalju, et 90 % seljavalusid taandub 2-4 nädalaga ja vaid 1% vajab kirurgilist ravi.
Kuna analüüsidega on asjad segased, siis võiks nii neid, kui seljavalu täpsustada perearsti vastuvõtul. Kahjuks on II tüüpi diabeet päriliku eelsoodumusega, I tüüpi aga lihtsalt õnnetus. Jah, paracetamool annuses üle 8 g on maksa kahjustav, ehk siis 16 tb päevas. Esialgu võiks vaevust leevendada ibuprofen 400 mg 3 x p, või paracetamol 1 g 3 x p.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi