Muna-mügarik peas 03.01.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Avastasin eile juhuslikult, et mul on peas vasakul kukla pool (kaelast mõni sentimeeter üleval pool) kõva mügarik-muna, mis on umbes ploomikivi suurune. Katsudes on tunda kahte kõrgemat kohta ja õrnalt valus on ka. Olen ise selle moodustise pärast üsna hirmul.

Perearst arvas, et lümfisõlm(ed) on suurenenud. Haige viimasel ajal ei ole olnud. Mingeid analüüse ja uuringuid arst ei teinud, vaid arvas, et ootame - vaatame 2 - 3 nädalat. Mina tunnen, et mu süda sellise vastusega rahul pole ja ikka muretsen.

Lisaks oma pead eile "üle kontrollides" avastasin veel vasaku kõrva tagant valusa pisikese (umbes pool hernetera) punni. See asub seal taga pool, kus kõrv kinnitub pea külge. Katsudes on valus.

Mida Teie arvate? Millega võiks mõlemal juhul tegu olla? Kas mul on põhjust muretsemiseks? Millise spetsialisti poole sellise murega võiks veel pöörduda?
Plaanime rasestumist. Kas selle soovi peaksin antud olukorras edasi lükkama?

Vastust ootama jäädes ja ette tänades,
M

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
selliste asjade puhul on 2-3 nädala pikkune ootamine kõige mõistlikum - siis on näha, milline on asjade edasin areng ja mil määral peab asjadesse sekkuma. Aeg annab kõige paremini arutust, millise muutusega on tegu - kas lümfisõlmega (läheb ise ära, või kui ei lähe, siis peab põhjust otsima hakkama) või mõne muu moodustisega (mis võivad olla ka kosmeetilised, ja kui nad inimest ei häiri, siis ei tehta ka nendega mitte midagi, näiteks pehmete kudede healoomulised moodustised, ummistunud näärmed jne.). Muidugi kõige paremat nõu oskabki anda see arst, kes on neid asju oma silmaga näinud ja oma käega katsunud /antud juhul perearst/ ja sellest täiesti piisab. Muretseda ei tohi, vahepeal näppida ja kombelda neid asju ei tohi (sest siis läheb suuremaks Teie mure ja puhtast katsumisest võivad ka mummud suuremaks minna). Ehk siis rahulikult oodata ja oma beebiplaanidega rõõmsalt edasi tegeleda!
Lugupidamisega
Le Vallikivi