Vererõhu kõikumine, halb enesetunne 03.03.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen olnud alati madala vererõhuga (100-110/ 75, pulss tavalislt 80-82), kuid äkki hakkas see kõikuma. Päeva jooksul võib olla kas 100/70 kuni 130/ 85, kõrgeim 162/90. Kuna mõõdan nüüd tihti, siis need numbrid on väga erinevad. Samuti vaevab mind aeg-ajalt kerge iiveldus, vahel väike peavalu, suukuivus (kui varem ei tundnud janu ja vedelikku tarbisin vähe, siis nüüd joon meelsasti), jalgades tunneks nagu kerget nõrkustunnet või värinat. Üldine enesetunne on kehvapoolne. Olin hiljuti (paar nädalat tagasi) ka haige (nohu, köha, palavik), aga tundub, et need omavahel seotud pole, sest peavalu tundsin juba paar-kolm nädalat enne haigestumist ja väsimus piinas samuti. Siis ei osanud vererõhku mõõta ja seega ei tea, kas see kõikus juba siis. Ja veel: kui rõhk tõuseb, siis pulss langeb - nii 65-70, kui rõhk langeb, siis pulss nagu varem: 80 ringis.
Lisan veel, et kõhupiirkonnas tunnen ebamäärast raskustunnet, aga seda mitte pidevalt. See tunne on mind vaevanud ka paar aastat tagasi, siis tehti kõik uuringud, kuid midagi ei leitud ja see taandus iseenesest. Nüüd paari-kolme kuu eest algas uuesti.
Millisele terviseprobleemile need kaebused võiksid viidata? Milliseid uuringuid peaksin teha laskma või millise eriarstiga konsulteerima? Olen kuulnud midagi sarkoidoosist, mille sümptomid olevat sarnased...aga ehk näen hunti juba seal, kus seda pole...
Ehk oskate mingitki nõu anda või soovitada, mida edasi teha.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kui Teil ühtegi haigust uuringute ja analüüside tulemusel leitud ei ole, siis on pigem tegemist funktsionaalsete kõrvalekalletega - s.o. Teie keha reageerib elavalt ümbritsevale keskkonnale. Kindlasti ei tasu nende kaebuste taga näha raskeid ja haruldasi haigusi - see võimendab kaebusi veelgi. Nagu ka vererõhu pidev mõõtmine. Isegi mitmel järjestikusel korral mõõtes on erinevad tulemused vererõhu väärtustes ja pulsisageduses täiesti normaalsed. Kui Te aga saate korduvalt pärast 15-minutilist rahuolekut väärtused üle 140/90, siis on see hoopis teine teema, millega arstile pöörduda, samuti see, kui pulsisagedus on pidevalt üle 100. Nii väsimus, peavalu, iiveldus kui ka vererõhu kõikumine on enamasti väliskeskkonna kehale mõjumise näitajad. Miks Te just nüüd nii teravalt tunnetate, selleks võib olla mitmeid põhjuseid. Esiteks on meie kliimas kevad üldse raske aeg- ränk ja pime talv on üle elatud, organismi energiavarud on otsakorral, kuid laadimiseni läheb veel aega. Teiseks mõelge läbi oma inimsuhted erinevates keskkondades - tööl ja kodus. Meie lähedased mõjutavad meie tervist kõige rohkem. Samamoodi on ööpäevase rütmiga - kas Teie uinumine on kerge, uni rahuldustpakkuv ja küllaldane, söömine mitmekesine ja regulaarne, kehaline koormus piisav, igapäevane töö valmistab rõõmu? Kui mõned vastused on eitavad, siis võivadki sellest tekkida nii seedeprobleemid, vererõhu kõikumine, lihaspinged, peavalu, seedehäired. Kui aga kõigi nende asjadega on lood kõige paremas korras, siis peab jälgima, kas kaebused pigem vähenevad ja kaovad või süvenevad - viimasel juhul võib uuesti nõu küsida oma perearstilt.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi