kõrge kolesterool 27.04.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on 81 aastane vanaema ja tal on mure kõrge kolesterooliga (viimati oli 7.6). Talle on kolesterooli alandamiseks mitmeid retseptiravimeid välja kirjutatud, kuid nendega tekkis tal kõhuvalu ja enesetunne muutus väga kehvaks ja nende võtmise jättis ta pooleli. Vahepeal ei võtnudki ta midagi.
Nüüd õnnestus mul ta tagasi arsti juurde saada ja arst soovitas Monacor Fortet. Sellega ei ole tal kõhuvalu, aga ta kurdab, et seda võttes on enesetunne kehv, väga väsinud ja ei jõua midagi teha. Ta küll tegutseb ikka, käib aias ja väikestel jalutuskäikudel, aga väsib ruttu. Kui ta rohu võtmata jätab, siis on enesetunne jälle hea.
Mu küsimus on selles, et mida teha? Kas peaks rohtu ikka edasi võtma? Või tähendab halb enesetunne, et ravim ei sobi ja ei tohiks edasi võtta?
Ta on rohtu võtnud praeguseks pisut üle kolme nädala. Lisaks võtab ta vererõhu ja südame jaoks Micardist ja Betaloc zoki.
Ma küsin Teie käest, sest oma arstilt keeldub ta nõu küsimast.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kolesterooli alandavaid ravimeid, statiine on mitmest alarühmast. Tasub katsetada. Ja tuleks hinnata üldist südamehaiguste riski, kui see on madal, veresuhkur normis, inimene ei suitseta, perekondlik risk madal, siis ehk ei olegi vaja kolesterooli alandada, selle risk on suurem.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi