Halb enesetunne peale söömist ja peavalud 19.07.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.

Mul tekkis umbes kuuaega tagasi meeletu vererõhukõikumine. Oli tugevalt füüsiline pingutus (sai hoida suurt koera rihmast kinni kus ta üritas teise koera eest ringiratast ärajoosta) ja peale seda kui koer maha rahunes hakkas mul järsku väga halb. Ilmselt veresuhkur kõikus. Püsti ei saanud seista. Istuma pidin 15-20min enne kui hakkas parem. Oli pearinglus, südame kloppimine ja meeletu iiveldus.
Sellist asja pole varem olnud. Peale seda insidenti on hakanud pearinglused ja halb enesetunne. Vahest tekib selline enesetunne isegi mitte midagi tehes. Samuti on hakanud peale söömist (umbes 1h hiljem) iiveldus, mao-ja peavalud. Vahest tunnen ka südamepuperdamist. Selline halb enesetunne kestab väga pikalt. 2-3h kindlasti. Vahest aitab millegi söömine enesetunnet parandada.
Samuti ei ole vahet mida ja kui palju ma söön. Olen proovinud ka tahkemat sööki. Abi ei ole. Samuti läheb kõht väga kiiresti tühjaks. 1-2 h tekib näljatunne. Joogina joon vett. Vahest rohkem, vahest vähem. Olem proovinud hommikuti süüa rohkem valke aga seegi ei aita kõhtu täis hoida. Kunagi oli maoga probleeme. Oli mul refluks. Samuti on diagnoosiks pandud migreen.
Tutvusringkonnas hakati rääkima, et ehk ma rase. Peale testi tegemist saab ka selle välistada. Samuti soovitati puugitesti teha. Aga kuna pole ühtegi puuki olnud, siis selleni pole veel jõudnud.

Lisan ka, et pole füüsiliselt väga aktiivne. St, et trenni ei tee.

Mis teste teha võiks või millise arsti juurde sellise probleemiga pöörduma peaks? Oskate Teie sellise seletuse põhjal öelda, millele peaks rohkem tähelepanud pöörama? Või milles ehl võiks asi olla?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Antud kirjelduse põhjal ja patsienti nägemata on väga keeruline kindlalt öelda, millega on tegu. Võib ka olla, et esineb mitu erinevat probleemi kõrvuti. Mida tähendab “meeletu vererõhu kõikumine”? Kas see on ainult subjektiivne aisting või olete vererõhku ka mõõtnud ja tuvastanud sellel suutes piirides kõikumise? Kui jah, siis millistes piirides vererõhk on kõikunud?
Võib olla, et koera kinni hoides tekkis Teil situatsioonist tulenevalt tugev ärevus ja pinge langusega koos tekkisid erinevad psühhosomaatilised kaebused (halb enesetunne, pearinglus, südamekloppimine, iiveldus). Psühhosomaatiliste sümptomite taga ei ole kehalist haigust.
Selleks, et välistada kehaline haigus, oleks mõistlik pöörduda perearsti vastuvõtule. Perearst otsustab edasiste analüüside-uuringute tegemise vajaduse üle.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst