gastriit ,mao ala või ülehappesus. 23.05.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere !
Mina olen teile varasemalt oma probleemist kirjutanud ja sooviksin veel natuke maha rahustamist või infot. Hetkel olen käinud kahe erineva gastroenteroloogi juures . Esimesel korral veebruaris tehti gastroskoopia ,mille käigus võeti proovid ja tuvastati kerge krooniline gastriit ning üksikuid seenorganismid söögitorus. Lõplik diagnoos pandi ösofaiidita gastro-ösofageaalne tagasivooluhaigus. Raviks määrati siis kandidoosi puhul flukonasool 14 päeva ja refluksi kaebuste korral omeprasool.Kummaline on see , et arsti poole pöördusin üldse seoses stressi ärevushäire ja tükitundega kurgus. Siis suunas mind psühhiaater edasi gastroenetroloogi juurde. Nüüd teisel korral käisin gastroenetrooligil eelmisel nädalal ,soovisin natuke rohkem infot ,kuna mul ei aita omeprasool , tekitab tükitunnet ,ja peale ravimi võtmist tekib rinnakuvalu, kõrvavalu. Uurisin võimalust kordus gastroskoopiale ,arst ütles selle vajadust ei ole, kuna veebruaris alles oli ja kui paari kuu pärast ravi tulemusi ei anna ,siis arutame gastroskoopia võimalust ,et vaadata kas seen on söögitorust hävinenud. Kokkuvõttes kirjutas arst mulle nüüd 40 mg nexiumi ja seda 2 kuud.Nexiumi võtsin paar päeva ,mis tekitas taas põletustunde rinnakus ja süvendas tükitunnet kurgus, kurk muutus valusaks ja endiselt tekitas kõrvavalu. Minu küsimus teile ,mida te arvate kas võib olla mul tegu hoopis mao alahappesusega ,sellepärast ravimeid võttes läheb enesetunne halvemaks ? Eriti nexiumiga on olemine hull. Mina arvan endiselt ,et mu kehas vohab pärmseen ja selle tüsistusena tekkis gastriit. Kuidas sellest nõiaringist pääseda ? Googeldades internetis olen leidnud infot seosetest pärmseene ja maoalahappseuse vahel. Arvan ,et ma ei vaja neid neid ravimeid mida arst kirjutas , kardan ,et äkki mul mao alahappesus ja ravimitega pärssin veelgi enam maohapet ,samas kardan ma surmahaigusi. Antidepressante hetkel ei tarbi kuna samuti tekitasid mul rinnakuvalusid. Kõrvetisi mul ei ole. On vaid röhatised vahest üla kõhus paremal punnis kõhu tunne, nagu kõht oleks gaase täis ,samas kõhukinnisust lahtisust ei esine. Kas peaksin veel teostama täiendavaid analüüse ja millised ?
Suured tänud !

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest ja proovime asja arutada. Arvan, et maohappe tootmist alandavaid ravimeid kirjutatakse rohkem kui see oleks mõistlik. Saan aru nii patsientidest kui arstidest. Patsient kurdab vaevust, mis veidi meenutab mao-söögitoru tagasivooluhaigust ehk reflukstõbe ja arst püüab teda aidata. Nii saab patsient raviks need ravimid. Kui vaevus on tõesti mao ülihappesusest või reflukshaigusest aitavad need ravimid kiiresti. Kui efekt puudub nii nädala võtmise järgi, siis nendest abi ei ole ja patsienti hakkab häirima kõrvaltoimed ja ravi mittesoovitavad tagajärjed. Teie muret hinnates arvan, et kui saab veenvalt Teile tõestatud, et rasket haigust ei ole saab kõik paremaks. Ehk siis veelkord gastroskoopia ja kui võimalik, siis ka söögitoru pH meetria- uuring, mille käigus registreeritakse anduriga söögitoru happelisus. Parema ülakõhu valu annab mõtte kontrollida sapipõit sapikivide suhtes ja neerusid- ohutum võimalus on selleks ultraheli uuring. Sama uuringu käigus on võimalik teha ka kilpnäärme ultraheli uuring. Kui ei ole määratud, siis ka kilpnäärme analüüsid, TSH, FT4, TPO- AK. Rindkere vaevus annab mõtte teha koormustest südameuuringuna ja röntgenipilt rindkerest. Kui need uuringud on korras, siis on seni diagnoosimata kehalise haiguse võimalus väike ja keskenduma peaks enam psühhoteraapiale, kognitiivkäitumusliku ravina ja eneseabile.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi