ala- või ülihappesus? krooniline atroofiline gastriit 23.10.22 / Perearst

Külastaja küsib:

1. Kuidas ja kas üldse tehakse kindlaks, kas haigel on ala- või ülihappesus? Oleks kasulik/vajalik seda teada?
Viimati gastroenteroloog ei vastanud mu otsesele küsimusele. Happesuse teadmisest sõltub (vist siiski ka), milline peaks olema dieet?
2. Kas B12 puudust võib tekitada nii ala- kui ülihappesus?
Aga ka omeprasool, ja ehk ka nt arthryl, mida pidin pikaaegselt tarvitama (seoses ortopeedilise probleemiga)?
Mulle on määratud süstid.
3. U 20 a tagasi diagnoositi (gastroskoopia ja biopsiate alusel) krooniline atroofiline gastriit. Reflukstõbi.
Vahepeal on sama uuring seda (nagu) kinnitanud. Mitmel korral.
Kas atroofiline magu võib siiski paraneda?
Tänan!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
1. Uuringut tegev arst hindab mao limaskesta. Kui see on punetav, siis põhjus on happeliig. Harvem kasutatakse happesuse mõõtmist ehk pH meetriat. Kui hapet on palju, siis toiduga ei tohiks seda liigselt juurde saada. Mahedamaitseline toit ise imab endasse maohapet ja nii vähenevad happeliiast tingitud vaevused.
2. B12 puudus tekib peamiselt kroonilise atroofilise gastriidi korral, sellega kaasneb mao alahappesus. Isiklikult arvan, et mao happesust alandavaid ravimeid, ..prazol lõpulisi kasutatakse veidi liiga kergekäeliselt. Sellest võivad tekkida uued probleemid.
3. Ei, krooniline atroofiline gastriit ei saa muutuda normaalseks mao limaskestaks, diagnoos tähendabki seda. Diagnoosimiseks võetakse proovitükid ja mikroskoobiga hinnatakse hoolikalt mao limaskesta ja selle rakke. Võib juhtuda siiski, et proovitükk võetakse juhuslikut kahjustusega kohast. Kõrval aga on mao limaskest normaalne. Nii võib inimene saada ka diagnoosi, mis pole aga päris õige. Kui on diagnoositud krooniline atroofiline gastriit, siis neid patsiente peaks 2-3 aasta tagant kontrollima, et avastada mõni tüsistus võimalikult varakult. Teil on seda ka tehtud, see ju igati hea. Reflukstõbi tähendab seda, et mao-söögitoru vaheline klapp e lukuti laseb maosisu söögitorru. Kui maohappesus on normaalne, siis happeline maomahl ärritab söögitoru, andes vaevusi.

Ja kindlasti võtke aega ja küsige oma arstidelt kõik muret tekitavad asjad üle. Räägi inimesega, räägi ka arstiga. Arvuti teel saab anda üldiseid selgitusi, mis ei pruugi vastata Teie tegeliku seisundiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi