Halb enesetunne pärast sööki 01.10.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun Teie poole murega, mis mind on mõnda aega vaevanud. Nimelt on probleemiks halb enesetunne pärast söömist, mis avaldub südame kloppimises, pearingluses, tekib justkui ärevus, mis ei lase olla. Seda tunnen eriti just vabade päevade hommikul, kui ei pea kiirustama ja võiks rahulikult olla. Pärast hommikusööki umbes tunni aja jooksul, siis läheb üle. Ja halb hakkab ka siis, kui olen tööl lõuna söömisega hiljaks jäänud, kõht on juba väga tühjaks läinud ning siis pärast söömist on jälle tunni aja jooksul kehv olla. Vereanalüüsid on korras (veresuhkur, kilpnääre jm). Millest selline asi võib olla ja mida peaks ette võtma?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
söögijärgne halb enesetunne, südamekloppimine ja pearinglus tervel korras analüüsidega, kuid tundlikul ja äreval inimesel on enamasti tingitud uitnärvi ärritusest, mis omakorda on tingitud mao venitusest. Sümptomid võivad olla tugevamad, kui söögikogus on suurem, söök sisaldab palju kiiresti imenduvaid süsivesikuid või on rasvarohke. Mõnikord põhjustab sellist sündroomi ka rohke lisaaine naatriumglutamaat toidus. Ehk siis, tegemist on ohutu, kuid ebameeldiva terviseseisundiga, mille vältimiseks tuleks süüa tihedaid väikesekoguselisi toidukordi (päevane toidukogus jaotada näiteks 5 toidukorra peale)
Lugupidamisega
Le Vallikivi