Kaela ja kurgu probleem 06.02.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Lasin hiljuti teha vereanalüüsi: ASO näit oli 264 ja mingi muu näit (vist mingi valk, põletikunäitaja) oli 2,4. Käisin ka kurguarsti juures, kelle sõnul 264 minu puhul oli norm, kuna olin põdenud sel suvel kroonilist mandlipõletikku ja augustis oli mandliopp.
Kuid kuna mul on pidevalt kurk seest nagu paistes ja pitsitab (paistetuse korral tunnen kaela ja lõua vahelises kohas ka suuremat muna (seal kus meestel on aadama õun)) ja ma ei saa igapäevaselt sellises olekus hakkama, kuna sellega kaasneb ka kerge palavikuline olek (palavikku otseselt pole) ja väsimus, siis ma tahaks ikka aru saada, miks mu olukord paremaks ei lähe. Olen ka täheldanud, et kui ma trenni teen, siis läheb olukord hullemaks.
Minu küsimus teile olekski, et kas oleks võimalik lasta teha mingid täiendavad kurgu/kaela-uuringud, nt mingi röntgen vms, et ikka kindel olla, et mul pole mingit kahtlast paiset kuskil sügavamal või midagi kaelaga viga. Kas peaksin uuesti kurguarsti poole pöörduma ja kui palju need uuringud maksta võiksid?
Praeguses olukorras oleksin nõus ka rohkem maksma, olen peaaegu 2 kuud juba selle kallal vaevelnud, kael paks otsas ja rohkem haige kui terve.
Aitäh!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
ASO pisut normist kõrgem näit võib püsima jääda ka aastaid pärast seda, kui kurgumandlid on eemaldatud. Kui palavikku tegelikult ei ole, siis ei ole põhjust tõsisema tervisehäda pärast muretsemiseks. Samuti tundub mandlioperatsioonijärgne kurk hoopis teistmoodi, kui enne seda, sest mandlid on see esimene kaitse, mis püüab kinni organismi sattunud haigustekitaja. Kui neid enam pole, siis tekib reaktsioon allpool ja põhjustabki ebamugavustunnet kurgus. Praegusel hooajal on haigusi väga palju, immuunsüsteem on ka juba talvest suht kurnatud, valgust ei ole - ja niimoodi tekib ka väsimus ja halb enesetunne. Siis ei ole ka mõtet hambad ristis trenni minna, vaid kuulata oma keha sõna ja puhata ja magada.
Vajadust täiendavate uuringute järele ma praegu ei näe.
Lugupidamisega
Le Vallikivi