Hommikuti süda paha, liivatera silmas 19.12.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Mure on selles, et hommikuti üles ärgates on tihti süda paha ja pea raske, oksendanud siiani veel pole, kuid tunne on üsna sarnane. Kui ma hommikul vett joon, läheb veelgi hullemaks, söögile ei taha mõelda, ainult pikali tahaks olla ning niimoodi lebades mõne aja pärast ajan endale mõne kurgiviilu vms sisse - hetkeks läheb veel halvemaks, kuid siis hakkab mööduma. Millest see võiks tingitud olla? Rase ma ei ole, selline iivelduse tunne on kestnud periooditi juba pikemat aega. Vererõhk on mul korras ja muid hädasid pole. Ning tahaks veel küsida sellise asja kohta, et tihti, umbes paar korda nädalas on mingil ajahetkel tunne, et oleks justkui liivatera silmas, lähemalt vaadates tekib lausa sekunditega alumise silmalau-limaskesta äärele selline imepisike nahamügarik (nagu olekski liivatera), sinna ta jääb vaid loetud ajaks ning kui ma seda rohkem ei puuduta, kaob sama kiiresti kui tekkiski - mis asi see veel on?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
selleks, et tuvastada, millest Teie hädad alguse saavad, peaks tagasi minema juba eelnevasse õhtusse: millal toimus õhtu viimane söögikord, millal läksite magama, kuidas oli une kvaliteet, kas öösel magate rahulikult või vahetate asendit või koguni ärkate, kas norskate või mitte, kuidas päeva jooksul toitumise ja seedimisega on. Inimesed kipuvad olema hommikuse söömise suhtes vägagi erinevad - mõnel ärkab seedimine koos inimesega, mõnel aga "magab" magu veel tükk aega pärast tõusmist. Seega ei maksa vastu tahtmist midagi süüa ja juua - toimetage rahulikult oma hommikused toimetamised ära ja alles siis asuge joomise- söömise juurde. Testida võib ka erinevaid temperatuure - kui Te alustate hommikut veega, siis proovige, kumb mõjub maole paremini, kas külm või soe (tavaliselt mida külmem, seda parem, isegi jäätükkidega!) ja erinevaid maitseid - harilikult käivitub magu paremini happelisema asja peale, näiteks sidrunivesi.
Mis puudutab liivatera silmas, siis need on pisikesed näärmemügarikud ja need peavadki seal olema, et silma niisutada ja neid näppida tõesti ei maksa. Kui aga tekib silma ärritustunne, siis on sellele suhteliselt lihtne ravi - silm annab märku liigsest kuivusest ja siis tuleb teda 10-12 korda järjest tugevalt pilgutada (see on eriti just pidevate arvutikasutajate probleeem) ja kõik saab jälle korda.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi