Millest halb enesetunne pärast füüsilist koormust? 29.04.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen suures hädas, sest mul on väga halb enesetunne pärast pisikest füüsilist koormust, kui on vaja kasutada olnud käsi.
Näiteks korteri koristamine (põrandapesu, tolmuimejaga vaibapuhastus,tolmu pühkimine), teeraja lumest vabastamine, riisumine, jalgrattasõit, vaipade kloppimine, kudumine, õmblemine, porgandi-kapsa riivimine jne.
Pruugib ühte või mitut nendest tegevustest teha kasvõi 30 minuti jooksul, kui hiljemalt 6-8 tunni pärast saabub väga halb enesetunne, mis kestab vahel isegi 2-3 päeva. Halba enesetunnet võrdleks tugeva pohmelliga või mitme magamata ööga. Pea on uimane ja käib ringi, jalad on nõrgad, iiveldab, silmad ei näe justkui enam selgelt - pilt on udune. Kusjuures mul on haiged õlaliigesed, aga need ei tee tegevuse ajal ega pärast üldse haiget.
Tegevuse enda ajal olen enamasti õnnelik, sest need meeldivad mulle ning mitte midagi halba ei tunne.
Samas uisutamine ja rulluisutamine ei tekita halba enesetunnet.

Olen katsetanud ja proovinud kümneid kordi.
Igasugune tahtmine midagi teha on kadunud. Perearst analüüside põhjal ei leia midagi.

Kas on mingit varianti, milles võiks olla probleemi põhjused ja võimalik lahendus? Ei saa 100% välistada mitte ühtegi halba enesetunnet põhjustavat tegevust, sest neid on ka vaja teha ju... Pealegi olen istuva tööviisiga ja kuidagi peaks ennast füüsiliselt ka koormama. Ülekaal on nagunii väga kerge tulema.
Ja veel, mida teha ebanormaalse söögiisuga. Ma olen kindel, et söön mitmekesiselt. Söön umbes 5 korda päevas. Tavapärane on see, et pärast lõunasöögi söömist, mis on tavaliselt praad rohke salatiga, juba 2 tunni pärast tahan uuesti meeletult süüa. Kui süüa ei saa, siis läheb silme eest mustaks ja tuleb meeletu nõrkus. Siis näksingi midagi vahepalaks, aga kui toituksin selle järgi, kuidas on isu midagi süüa, siis olen proovinud. Suudan päevas ära süüa 3 suppi, 4 praadi, vahepeale salatit, õunu, pirne, võileibu.
Vaatamata sellisele päevasöögile, õhtul magama minnes unistan ainult söömisest. Stressi tundub, et ei ole, muid hädasid ka mitte.
Minestanud ei ole, aga jällegi häirib väga halb enesetunne.
Veresuhkrut on palju kontrollitud, aga kõik öeldakse olevat korras. Kilpnäärme proove on tehtud mõned aastad tagasi, tavapärased vereanalüüsid korras.
Ma jään tõesti haigeks, kui ma pidevalt pean vaevlema teadmata põhjustel tekkinud halbade enesetunnete käes
Mida teha? Kuhu või kelle poole pöörduda?
Psühholoog ja psühhiaater arvasid, et nende patsient ma ei ole

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
halb enesetunne kätega töötamise järgselt, mis on kestnud juba aastaid, võiks kõige tõenäolisemalt seotud olla kaela-õlavöötme lihaskonna ülepingega ning võib-olla ka juba luuliste muudatustega kaelalülides - seda enam, et mainite, et õlaliigeste probleem Teil juba fooniks on - tihtipeale tekivad inimese püüdest vältida valulikkust ühtedes liigestes pingeid ja ülekoormust teistes lihastes ja liigestes ja nii tekibki nõiaring. Eriti ohustab selline häda istuva töö tegijaid. Kaela-õlavöötme pikaajaline pinge võib aga tekitada vägagi erinevaid sümptomeid - ühest küljest pearinglus, tasakaaluhäired, nõrkus, iiveldus, minestustunne, teisest küljest aga käte tuimus ja "suremine". Vereanalüüsid siinpuhul midagi ei näita, lülisamba kaelaosa röntgenpildist võib siiski diagnoosimisel veidi abi olla, aga ka mitte alati. Kindlasti vajab aga selline probleem regulaarset arukat füüsilist koormust ja võibolla ka raviprotseduure, kõige sobivamat nõustamist sel teemal saab taastusravi arstilt või taibukalt füsioterapeudilt.
Mis puutub Teie söögiisusse - julgeks soovitada, et lõunane praad rohke salatiga sisaldaks rohelise ja liha kõrval ka arukas proportsioonis aeglaseltimenduvaid süsivesikuid - vana head kartulit, makaroni või riisi - vastasel juhul on täiesti loomulik, et paari tunni pärast on nälg tares. Kiireltimenduva süsivesikuga vahepala (puuvili, shokolaad) leevendab probellemi ainult ajutiselt, sestap sobiks neid pigem tarvitada põhisöögikorra lõppu, saamaks ajult küllastustunde signaali.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi