üldine halb enesetunne 05.02.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tervist doktor Veskimägi
Ei oska enam kellegi poole pöörduda, äkki saan teilt mingi nõuande.
Mina olen 37 aastane naisterahvas, hetkel 5 aastase lapsega kodune, nii et elus ei ole erilisi pingeid. Tervis hakkas kehvemaks minema umbes 1,5 aastat tagasi. Väsimus, nõrkus, kuude viisi väike palavik, iiveldus, kõhulahtisus, peavalud, periooditi mattis hinge. Oli tunne nagu õhus ei oleks piisavalt hapnikku, samuti oli raske ja väsitav rääkida. Tihti olin ka lihtsalt haige, kõhad ja nohud vindusid kuude kaupa, saamata terveks ja olemata nagu korralikult haige. Umbes 6 kuud tagasi hakkasid peast nagu jõnksatused läbi käima, füüsiliselt ma küll ei kõigu, aga selline tasakaalutu ja ebakindel tunne on peas, tunnen häirivalt kukla piirkonda ja pealage, vahel löövad tugevad teravad valud meelekohta, samuti on silmades paha ja pingutav vaadata. Koos selle kukkumisetundega peas tuleb iiveldus,maovalu, nõrkus, kõhulahtisus ja külmavärinad. On uuritud magu gastroskoopiaga ja tehtud soolte uuring, tehtud korduvalt vereanalüüse, aga midagi otseselt leitud pole. Söögitorust leiti küll väike ärritus ja sõin omepracoli, kuid kõik vaevused tulevad mingi aja pärast tagasi. Nüüd olen pöördunud neuroloogi juurde kes kirjutas zolofti. Olen seda söönud nüüdseks 9 päeva, millest viimane 7 päeva on olnud eriliselt halb. Halb tunne peas on kaks korda hullem ja iiveldus, midagi ei jaksa teha peas hakkab kohe keerlema, samuti matab hinge. Natuke kahtlustan ka nädal tagasi toimunud suusatamist, pärast suuremat füüsilist pingutust hakkas tugev peavalu ja pärast seda läks ka pearinglus hullemaks. Kas oskate nõu anda, mida peaksin endal kontrollida laskma? Kas võib olla mingi ühine nimetaja,mis seoks magu, kopse ja pead? Miks alati pearinglusega seoses ei tule mitte ainult iiveldus vaid ka tugev maovalu?
Nõuannet oodates
Kati

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Kati !
Oletan, et see ühine nimetaja mis kõiki neid vaevusi seob on depressioon mida ravitaksegi juba ravimiga nimega Zoloft. See ravim võib ravi algul muuta enesetunde päris sandiks kuid kuskil 7-14 päeva möödudes hakkab enesetunne tasapisi normaliseeruma. Organism harjub raviga ja see ka mõjub, kaduma hakkavad senised vaevused.
Kõik tehtud uuringud on omal kohal ja annavad kindlust, et mõnda kehalist haigust ei ole.
Pea püsti, rõõmsat meelt ja head koostööd oma tohtritega!
Head tervist soovides Madis Veskimägi