Füüsilise koormuse korral hakkab halb 03.05.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Probleem selline. Aeg-ajalt tekib peale suurt füüsilist koormust, näiteks jooksusprint, halb enesetunne nagu õhupuuduse või minestuseelne tunne ja kestab ca 10 minutit. Tekib siis, kui järsku seisma jääda. Kui koormust aeglaselt vähendada, siis tavaliselt sellist probleemi ei ole ja ei ole reegel et iga kord halb hakkab. Füüsiliselt jaksaks ja tavaliselt koormuse ajal ei ole halb.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan hea küsimuse ja väärt kirjelduse eest. Lugu ongi selline, et kui suur koormus hoobilt jätta pooleli, siis süda peksab verd täis tambiga edasi, aga ei tööta jalalihased ja veri kipub jääma veenidesse. Seda nimetatakse ka veeni lihaspumbaks. Tekib lühiajaline aju vereingehäire ja nii võib pildi päris tasku pista. Soovitan mõõdukamat koormust, vältida äkkspurte ja peale seda aeglaselt langetada koormust paari minuti jooksul. See on täitsa tavaline füsioloogiline reaktsioon, mõnel on see kergem, mõnel raskem taluda.
Head tervist ja mõõdukat sportimist soovides,
Madis Veskimägi